Karasu viyadüğünde GPS ile deformasyon ölçmeleri ve analizi
Deformation measurements and analysis using GPS in Karasu viaduct
- Tez No: 98425
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
KARASU VIYADUGUNDE GPS İLE DEFORMASYON ÖLÇMELERİ VE ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada, deformasyon bölgesinde kurulan kontrol ağlarında üç boyutlu değişimlerin saptanması konusu ele alınmıştır. Birinci ve ikinci bölümde, deformasyon analizi kuramının ana hatları, temel tanımları ve uygulama alanları açıklanmış, ayrıca kontrol ağlarının dengelenmesinde kullanılan Gauss-Markoff dengeleme modeli ve serbest ağ dengelemesi konularına değinilmiştir. Deformasyon analizinin temel ilkesi, varsayımlardan mümkün olduğu kadar kaçınmaktır. Kaçınılmaz olan varsayımlar ise matematik istatistik yöntemlerle test edilirler. Kontrol ağlarının dengelenmesinde kullanılan Gauss-Markoff dengeleme modelindede kaçınılmaz varsayımlar yapılır, bu yüzden bu dengeleme modelininde matematik istatistik testlerle test edilmesi gerekir. Bu konu özellikle deformasyon analizinde çok önemlidir çünkü, model kabullerinde yapılan hatalar deformasyon olarak yorumlanabilmektedir. Varsayımların test edilmesinde hipotez testlerinden yararlanılır. Bu yüzden bu çalışmada da hipotez ve model testlerine de değinilmiştir. Deformasyonlar çeşitli modellere göre değerlendirilebilirler. Bu modeller; statik, dinamik, ve kinematik modellerdir. Jeodezik uygulamalarda genellikle statik modeller uygulanmaktadır. Farklı datumlardaki kontrol ağları tek bir datumda birleştirilmek istenirse beşinci bölümde değinilen S-Transformasyonu kullanılır, ayrıca S-Transformasyonu ard arda yinelenirse kontrol ağındaki hareketli noktalarıda verir. Uygulama bölümünde ise, TEM (Transit Avrupa Otoyolu) in Kınalı-Mahmut bey kesimi üzerinde bulunan, Büyük Çekmece Gölünün üzerinden geçen, Türkiyenin en uzun viyadüklerinden biri olan (2160 m) Karasu Viyadüğünde tesis edilen 24 obje noktası ve 6 sabit noktası olan toplam 30 noktalık kontrol ağında 6 aylık aralıklarla yapılan 4 periyod GPS gözlemleri kullanılmıştır. Bu GPS gözlemleri SKİ (Statik Kinematik) programı ile değerlendirilmiş ve kontrol ağının üç boyutlu kartezyen koordinatları elde edilmiştir. Elde edilen bu kartezyen koordinatlar Codeka3D programında analiz edilerek bu kontrol ağındaki hareketli noktalar belirlenmiştir. vu
Özet (Çeviri)
DEFORMATION MEASUREMENTS AND ANALYSIS USING GPS IN KARASU VIADUCT SUMMARY In this study, it is mentioned that determining 3-D deformation and analysis in control nets which are established in deformation areas. In the first and second chapters, the fundamentals of deformation analysis theory, main explanations and application areas of deformation analysis are explained. In addition, Gauss-Markoff adjustment model which is used in adjustments of control nets and Free net adjustment is mentioned too. The first and the most important idea of the Deformation analysis is to avoid assumptions as much as possible. The assumptions, that are impossible to avoid, are examined using with statistical methods. Gauss-Markoff adjustment method, used for adjustment of control net-works, includes unavoidable assumptions, so it has to be examined with statistical tests. This point is especially very important in deformation analysis, because the results of inconvenient models can be interpreted as deformation. So the hypothesis and model tests are mentioned in this study. The different models can be used for the processing of Deformations such as Static model, Dynamic model and Kinematic model. Generally Static model is used in Geodetic applications. If it is needed to express the geodetic control nets, that are in different datums, in the same single datum, S-Transformation is used. This method is also explained in fifth chapter. On the other hand, if S-Transformation is applied more than once to a control net, the unstable points can be exposed. As an application project of this study, data of the GPS observations on Karasu viaduct are used. Karasu viaduct is stated in Kinah-Mahmut Bey part of TEM (Transit European Motorway) and it passes over Büyük Çekmece Lake. It is one of the longest viaducts of Turkey (in 2160 m.). There are 24 object points, 6 stable points, totaly 30 points on and around the viaduct, these points generate the control net. In this control net, 4 GPS campaign was made in 6-month intervals. These GPS observations was processed using with SKI (Static-Kinematic software) and 3-D cartesian coordinates of the control-net points were obtained. After that, these cartesian coordinates were analysed in Codeka3D software and finally moving (unstable) points in control-net were exposed. V11I