Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin metabolik sendrom bilgi ve farkındalık düzeyleri ile fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of metabolic syndrome knowledge and awareness levels and physical activity levels among students studying in sports sciences
- Tez No: 984269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, Fırat Üniversitesi ve Munzur Üniversitesi spor bilimleri öğrencilerinden oluşan 524 kişilik örneklem üzerinde anket yöntemiyle veri toplanmış ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin fiziksel olarak genel anlamda aktif olduklarını göstermesine rağmen metabolik sendrom konusunda bilgi ve farkındalık düzeylerinin düşük olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrenim kademesi ilerledikçe bilgi ve farkındalık düzeylerinde azalma tespit edilmiştir. Cinsiyetler arasında ise anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Fiziksel aktivite düzeylerinin yüksek olmasına karşın, bu aktivitelerin sağlık bilinciyle doğrudan ilişkilendirilmediği, daha çok performans veya estetik amaçlı yapıldığı anlaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, eğitim müfredatlarında metabolik sendrom ve sağlık okuryazarlığı içeriklerinin artırılması, farkındalık artırıcı eğitimlerin yaygınlaştırılması ve fiziksel aktivitenin sağlık perspektifiyle ilişkilendirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, öğrencilerin bilgi ve farkındalık düzeylerinin düzenli olarak ölçülmesi ve değerlendirilmesi teşvik edilmelidir. Tez, spor bilimleri öğrencilerinin sadece fiziksel açıdan değil, aynı zamanda teorik bilgi ve farkındalık düzeyleriyle de donanımlı bireyler olarak yetiştirilmelerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between metabolic syndrome knowledge and awareness levels and physical activity habits among students studying at faculties of sports sciences. Data were collected through a questionnaire administered to a sample of 524 students from the Faculties of Sports Sciences at Fırat University and Munzur University, and analyzed using the SPSS software. The findings revealed that although the students were generally physically active, their knowledge and awareness regarding metabolic syndrome were low. Moreover, a decline in knowledge and awareness levels was observed as the level of education progressed. No significant difference was found between genders. Despite high levels of physical activity, these activities were not directly associated with health consciousness but were rather performed for performance or aesthetic purposes. Based on these results, it is recommended that curricula be enriched with content on metabolic syndrome and health literacy, awareness-raising training programs be expanded, and physical activity be more strongly linked to a health-oriented perspective. Additionally, it is suggested that students' knowledge and awareness levels be regularly measured and evaluated. This thesis emphasizes the importance of equipping students of sports sciences not only with physical competence but also with theoretical knowledge and awareness to become well-rounded professionals.