ResNeXt50 ve LSTM mimarileriyle derin sahte tespiti
Deepfake detection with ResNeXt50 and LSTM architectures
- Tez No: 984275
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Derin sahte (deepfake) teknolojileri giderek daha sofistike hale gelmekte ve dijital güvenlik, mahremiyet ile yanlış bilgilendirme alanlarında kritik zorluklar oluşturmaktadır. Derin sahte tespiti, hem mekânsal hem de zamansal tutarsızlıkları yakalayabilen derin öğrenme modellerini gerektirmektedir. Bu tezde, üç farklı derin öğrenme mimarisinin—ResNeXt50, LSTM ve önerilen Hibrit LSTM/ResNeXt50 mimarisinin—DeepFake Detection Challenge (DFDC) veri kümesi üzerinde karşılaştırmalı analizi sunulmaktadır. Deneysel sonuçlar, saf ResNeXt50 modelinin %44 kesinlik ve %44 F_1-skoru elde ettiğini, LSTM modelinin ise %62 kesinlik ve %70 F_1-skoru ile daha iyi performans sergilediğini, ancak her iki modelin de tek başına uygulandığında sınırlı kaldığını göstermektedir. Buna karşın, Hibrit LSTM/ResNeXt50 mimarisi %91,85 kesinlik, %90,68 geri duyarlılık, %85,26 doğruluk ve %91 F_1-skoru ile bu modelleri önemli ölçüde geride bırakmıştır. Bulgular, LSTM mimarilerinin zamansal bağımlılıkları ResNeXt50'ye göre daha etkili yakaladığı, ancak mekânsal ve zamansal özellik çıkarımının bütünleştirilmesiyle çok daha dengeli ve sağlam bir tespit performansına ulaşıldığını, hibrit mimarinin daha güvenilir derin sahte tespiti potansiyeli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Deepfake technologies have become increasingly sophisticated, posing critical challenges to digital security, privacy, and the spread of misinformation. Detecting such manipulations requires deep learning models capable of capturing both spatial and temporal inconsistencies. This thesis presents a comparative study of three deep learning architectures—ResNeXt50, LSTM, and a proposed Hybrid LSTM/ResNeXt50—evaluated on the DeepFake Detection Challenge (DFDC) dataset. Experimental results show that the pure ResNeXt50 model achieves a Precision and F_1-score of 44%, while the LSTM model performs better with 62% Precision and 70% F_1-score, yet both remain limited when applied independently. In contrast, the Hybrid LSTM/ResNeXt50 architecture significantly outperforms these baselines, achieving 91.85% Precision, 90.68% Recall, 85.26% Accuracy, and an F_1-score of 91%. These findings demonstrate that while LSTMs capture temporal dependencies more effectively than ResNeXt50, integrating spatial and temporal feature extraction yields a more balanced and robust detection performance, underscoring the potential of hybrid architectures for reliable deepfake detection.