Vergi ziyaı kavramı ve hukuki neticeleri
Concept of tax loss and its legal consequences
  1. Tez No: 984274
  2. Yazar: VASFİYE SERFİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EZHAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
Özet
Vergi ziyaı, devletin gelir kaynaklarından en önemlisi olan verginin toplanmasında meydana gelen azalmayı ifade etmektedir. Vergi ziyaına sebebiyet verilmesi halinde uygulanacak ceza vergi ziyaı cezasıdır. Vergi ziyaı kavramı ve cezası, vergi ceza hukukunun inceleme alanına girmekle birlikte bu konudaki yasal düzenlemeler hukukun birçok dalı ile temas halindedir. Bu nedenle hukuki neticeleri bakımından dağınık bir yapı gösteren kavramın anlaşılması zorlaşmaktadır. Çalışmada vergi ziyaı ve hukuki neticelerine ilişkin çeşitli hukuk dallarını ilgilendiren düzenlemeler bir araya getirilerek konunun incelenmesini kolaylaştıran bir yöntem geliştirilmeye çalışılmış, tüm hukuk kurallarının temel dayanağı olan Anayasa'daki ilkeler çerçevesinde konu ele alınmıştır. Bu amaçla, temel hukuk kaynakları ile birlikte yargı kararları ve doktrin incelenmiş, Anayasa'ya aykırılık oluşturan hususlar değerlendirilmiştir. Bu alanda yapılacak literatür çalışmaları ile birlikte ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler, tebliği ve sirküler gibi ikincil mevzuat ya da vergi yükümlülerine yönelik idare tarafından hazırlanacak rehberler konunun kavranmasını ve uygulamayı kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Tax loss refers to a decrease in the collection of taxes, the most important source of state revenue. The penalty applicable for causing tax loss is the tax loss penalty. While the concept and penalty of tax loss fall under the purview of criminal tax law, the legal regulations on this subject are intertwined with many branches of law. Therefore, the concept's dispersed nature in terms of its legal implications makes it difficult to understand. This study attempts to develop a method that facilitates the examination of the subject by bringing together regulations concerning tax loss and its legal consequences from various branches of law. The subject is discussed within the framework of the principles of the Constitution, the fundamental basis of all legal rules. To this end, primary legal sources, along with judicial decisions and doctrine, are examined, and issues that constitute unconstitutionality are evaluated. Literature studies in this field, along with necessary legal regulations, secondary legislation such as communiqués and circulars, or guidance prepared by the administration for taxpayers, will facilitate understanding and implementation of the subject.