İlköğretim öğrencilerinin yüzme sporuna katılımının akademik başarı ve serbest zaman yönetimine etkisi
The effect of primary school students' participation in swimming sports on academic achievement and leisure time management
- Tez No: 984303
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SELİM AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ilköğretim öğrencilerinin yüzme sporuna katılımının akademik başarıları ve serbest zaman yönetimi becerileri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde, sporun genel olarak akademik başarı ve zaman yönetimi üzerindeki olumlu etkilerine dair çalışmalar bulunmakla birlikte, yüzme sporuna özgü çalışmalar sınırlıdır. Özellikle ilköğretim çağındaki çocukların yüzme sporuna katılımının bu iki parametre üzerindeki etkileri yeterince araştırılmamıştır. Bu tez, yüzme sporunun disiplin, konsantrasyon, fiziksel sağlık ve zaman yönetimi gibi beceriler aracılığıyla akademik başarıyı nasıl etkilediğini ve öğrencilerin serbest zamanlarını daha etkili kullanmalarına nasıl katkı sağladığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın temel amaçları şunlardır: Yüzme sporuna katılan ilköğretim öğrencilerinin akademik başarı düzeylerini, yüzme yapmayan öğrencilerle karşılaştırmak. Yüzme sporuna katılımın öğrencilerin serbest zaman yönetimi becerilerine etkisini değerlendirmek. Yüzme sporunun akademik başarı ve zaman yönetimi üzerindeki etkilerini cinsiyet, yaş, yüzme süresi ve antrenman sıklığı gibi değişkenler açısından analiz etmek. Bu çalışma, literatürdeki boşluğu doldurarak, yüzme sporunun ilköğretim öğrencileri üzerindeki etkilerine dair somut veriler sunmayı ve spor eğitimi politikalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Stratejik olarak, ilköğretim düzeyinde spor etkinliklerinin müfredata entegrasyonunu destekleyecek kanıtlar üretmek ve öğrencilerin hem akademik hem de kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak spor programlarının geliştirilmesine rehberlik etmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of primary school students' participation in swimming on their academic achievement and free time management skills. While there are studies in the literature on the positive effects of sports in general on academic achievement and time management, studies specific to swimming are limited. In particular, the effects of elementary school children's participation in swimming on these two parameters have not been sufficiently investigated. This thesis aims to reveal how swimming affects academic achievement through skills such as discipline, concentration, physical health, and time management, and how it contributes to students' more effective use of their free time. The main objectives of the study are as follows: To compare the academic achievement levels of primary school students who participate in swimming with those who do not. To evaluate the effect of participation in swimming on students' free time management skills. To analyze the effects of swimming on academic achievement and time management in terms of variables such as gender, age, swimming duration, and training frequency. This study aims to fill the gap in the literature by providing concrete data on the effects of swimming on elementary school students and contributing to sports education policies. Strategically, it aims to produce evidence to support the integration of sports activities into the curriculum at the elementary school level and to guide the development of sports programs that will contribute to both the academic and personal development of students.