Radar verilerinin yapay zeka destekli bilgisayarlı görü teknikleri ile uçakların tespit edilmesi
Detection of airplane from radar data using ai-enhanced computer vision methods
- Tez No: 984320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sentetik açıklıklı radar (SAR) verilerinin görsel formata işleyerek, farklı çevresel koşullarda yüksek doğruluk ve hızla hava hedeflerini tespit edebilen bir yapay zeka tabanlı sistem geliştirmektir. Bu kapsamda, YOLOv12 ve Faster R-CNN olmak üzere iki farklı derin öğrenme modeli kullanılmış; modeller doğruluk ve işlem süresi açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. SAR verileri png formatında işlenmiş, etiket yapıları modele uygun hale getirilmiş ve veri seti üzerinde normalizasyon ile çeşitli artırma (augmentasyon) teknikleri uygulanmıştır. Model eğitimi ve test süreçleri, PyTorch kütüphanesi kullanılarak Google Colab ortamında CUDA destekli NVIDIA A100 GPU ile gerçekleştirilmiştir. YOLOv12 modeli, düşük çıkarım süresiyle birlikte yüksek performans göstermiş ([email protected]: %97,6; [email protected]:0.95: %88,1; precision: %98; recall: %95,3; F1-score: %96,6) ve gerçek zamanlı radar görüntüsü analizinde başarılı sonuçlar elde etmiştir. Faster R-CNN modeli ise yüksek doğruluk değerlerine ulaşmasına rağmen (precision: %97,7; recall: %97,7; F1-score: %97,1), arka plan ayrımında yetersiz kalmış ve daha düşük mAP sonuçları vermiştir ([email protected]: %44,5; [email protected]:0.95: %37,5). Bu sonuçlar, özellikle tek sınıflı ve zaman hassasiyeti olan uygulamalarda YOLOv12 modelinin daha uygun bir tercih olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to develop an artificial intelligence-based system capable of detecting airplanes with high accuracy and speed under various environmental conditions by processing synthetic aperture radar (SAR) data into visual format. In this context, two different deep learning models, YOLOv12 and Faster R-CNN, were employed and comparatively evaluated in terms of accuracy and inference time. The SAR data were processed in .png format, annotation structures were adapted to fit the model requirements, and normalization along with various augmentation techniques were applied to the dataset. The model training and testing processes were carried out using the PyTorch library on the Google Colab platform with CUDA-supported NVIDIA A100 GPU. The YOLOv12 model demonstrated high performance with low inference time ([email protected]: 97.6%; [email protected]:0.95: 88.1%; precision: 98%; recall: 95.3%; F1-score: 96.6%) and achieved successful results in real-time radar image analysis. Although the Faster R-CNN model achieved high accuracy values (precision: 97.7%; recall: 97.7%; F1-score: 97.1%), it was insufficient in background separation and yielded lower mAP results ([email protected]: 44.5%; [email protected]:0.95: 37.5%). These results indicate that the YOLOv12 model is a more suitable choice, especially for single-class and time-sensitive applications.