Iğdır halk kültüründe ölü bayramı
Day of the dead in Iğdır folk culture
- Tez No: 984327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Ölü bayramı gibi dini değerler Türk Halk Bilimi açısından önem taşımaktadır. Çalışmada ölü bayramı ile ilgili bilgilerin elde edilerek incelenmesiyle birlikte bu değerlerin unutulmasının önüne geçilmesi düşünülmektedir. Yapılan araştırma sonucunda alanyazında; ölü bayramı incelendiğinde çok fazla çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışma Iğdır kültünde ölü bayramının incelenmesi açısından sayılı çalışmalardan biri olacağı için bundan sonraki çalışmlara ışık tutacaktır. Ölü bayramının incelenmesine yönelik yapılacak çalışmalara öncülük etme potansiyeline sahip olacağı ve araştırma sonuçlarının konuyla ilgili yeni çalışma alanları açmada araştırmacılara yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Religious values such as the Feast of the Dead are important for Turkish Folklore. In this study, it is thought that by obtaining and examining information about the feast of the dead, these values will be prevented from being forgotten. As a result of the research conducted in the literature; When the feast of the dead was examined, not many studies were found. Since this study will be one of the few studies examining the festival of the dead in the Iğdır cult, it will shed light on future studies. It is thought that it will have the potential to pioneer studies on the examination of the feast of the dead and that the results of the research will guide researchers in opening new areas of study on the subject.