Manevi danışmanlık ve rehberlik alanı ve uygulamalarının sağlık profesyonelleri tarafından algılanışı: Bir nitel araştırma
The perception of the field and practices of spiritual counseling and guidance by health professionals: A qualitative study
  1. Tez No: 984331
  2. Yazar: MUHSİNE MERVE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlu gelişen ve değişen dünyanın getirdiği zor ve sıkıntılı süreçlerde destek aramaktadırlar. Özellikle ruh ve beden sağlığından olumsuz durumlar yaşayan bireylerin yaşadıkları travmalar hastalıklarıyla baş ederken çöküntüye sebep olmaktadır. Maruz kaldıkları zorluklar karşısında farklı tepkilerin geliştirilmesi de kaçınılmazdır. Hastaların geliştirdikleri bu tepkiler tedavilerinin seyrini etkilemektedir. Hastaların bu gibi zorlu koşullarda sosyal, psikolojik ve manevi desteğe ihtiyaç duyulması ile verilen hizmet alanlarından bir manevi destek hizmetidir. Manevi destek hizmeti ülkemizde hastane gibi farklı kurumlarda hizmet vermekte olup hastaların ve hasta yakınlarının ihtiyacı noktasında dini-manevi destek hizmeti sunmaktadır. Bu araştırmada hastaların tedavi süreçlerinde birebir olarak bulunan sağlık profesyonellerinden, hekimlerin Manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini nasıl algıladıkları incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma teorik çerçeve ile ikinci bölümü oluşturan bulgular kısmını oluşturmaktadır. Birinci bölümde manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetler ve sağlık profesyonelleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise yarı yapılandırmış görüşme sorularıyla çevrim içi olarak 19 katılımcı ile Bursa, Konya, İstanbul, Bolu ve Artvin illerinde görev yapmakta olan hekimler ile gerçekleştirilen görüşmeler esnasında manevi danışmanlık hizmetlerini nasıl algıladıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bulgular kısmında yer alan veriler Transkriptor programı ile dokümantasyonu yapılmış ardından MAXQDA uygulaması ile kodlamalar yapılmıştır. Veriler ikinci bölümde yorumlanarak sonuçta manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerine hekimlerin karşı olumsuz bir bakış açısı geliştirmedikleri ve önerileri ile daha hizmet verilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly changing world, people seek support in times of hardship. Individuals experiencing physical or mental health issues often struggle with trauma, which may lead to emotional distress. These challenges can result in varied responses, influencing the course of treatment. In such difficult situations, patients often need social, psychological, and spiritual support. Spiritual care services, including those provided in hospitals, aim to meet the religious and spiritual needs of patients and their families. This study explores how physicians—who are closely involved in the treatment process—perceive spiritual counseling and guidance services. The research consists of a theoretical framework and a findings section. The first part discusses concepts such as spirituality, spiritual counseling and guidance, and healthcare professionals. The second part presents data collected through semi-structured online interviews with 19 physicians working in Bursa, Konya, Istanbul, Bolu, and Artvin. The interviews aimed to understand their views on spiritual counseling services. The collected data were transcribed using the Transkriptor program and analyzed through MAXQDA. The findings suggest that physicians do not hold negative attitudes toward spiritual counseling and guidance services. On the contrary, they offer suggestions for its development and broader implementation.