COVİD-19 tanili hastalarda saptanan koku fonksiyon bozukluğunun uzun dönem takip sonuçlarinin connecticut chemosensory clinical research center test ile değerlendirilmesi
COVID-19 tanılı hastalarda saptanan koku fonksiyon bozukluğunun uzun dönem takip sonuçlarının connectıcut chemosensory clinical research center test ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 984338
  2. Yazar: DERYA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KAAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: COVID -19 (Coronavirus Disease-19) hastalığı seyrinde koku bozukluğu görülme sıklığı % 4-80 sıklıkla görülebilirken, koku bozukluğunun süresi ve koku bozukluğunu etkileyen faktörler hala net olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada COVID-19 sırasında koku bozukluğu gelişen hastalarda 24 aylık takip sürecinde koku bozukluğunun seyri ve etkileyen faktörler araştırıldı. Materyal-Metot: Bu kesitsel çalışma 01.06.2020 ile 31.01.2023 tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yürütüldü. Çalışmaya COVID-19 enfeksiyonu sırasında koku bozukluğu saptanan 51 hasta dahil edildi. Tüm hastaların demografik ve klinik öyküleri ile laboratuvar bilgileri kayıt altına alındı. Hastalara koku eşik testi olarak Connecticut Chemosensory Clinical Research Center Test (CCCRC) testi uygulanarak koku fonksiyonları değerlendirildi ve ulaşılabilen 49 hastaya iki yılın sonunda tekrar CCCRC koku testi uygulandı. Hastaların bu 2 yıllık süreçteki koku fonksiyonları ile ilgili değişimler tekrar sorgulandı. Koku ve tat bozukluklarının süresi, tat bozukluğunun tipi, düzelme süreleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların yaşları ile koku bozukluğu süreleri arasında negatif korelasyon bulundu (Spearman rho=–0.331, p=0.02). Akciğer tutulumu olan hastaların koku bozukluğu sürelerinin akciğer tutulumu olmayanlara kıyasla anlamlı şekilde fazla olduğu sonucuna varıldı (p=0.049). Sonuç: COVID-19 seyrinde koku bozukluğu oluşumunu etkileyen birçok faktör olmakla birlikte özellikle genç hastalarda ve akciğer tutulumu bulunan hastalarda koku bozukluğuna daha sık rastlanmakta ve koku bozukluğu süresi daha uzun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The incidence of the olfactory disorders can be seen within a frequency of 4-80% during COVID-19 (Coronavirus Disease-19), however the duration of the olfactory disorder and the factors affecting the smell disorder remains still unclear. In this study, the course of the olfactory disorder and the affecting factors were investigated during the 24-month follow-up period in patients who suffered loss of smell during COVID-19. Material-Method: This cross-sectional study was carried out between 01.06.2020 and 31.01.2023 in Konya Selcuk University Medical Faculty Hospital. 51 patients who were found to have olfactory disorders during COVID-19 infection were included in the study. Demographic and clinical histories and laboratory data of all patients were recorded. The olfactory functions were evaluated by Connecticut Chemosensory Clinical Research Center Test (CCCRC). After two years of follow up 49 patients who could be reached were tested again. The changes in the olfactory functions of the patients during this 2-years period were questioned and the duration of smell and taste disorders, the type of taste disorders, and recovery times were recorded. Results: Two main conclusions were reached in this study. There was a negative correlation between the patients' age and the olfactory disorder duration (Spearman rho=–0.331, p=0.02). Olfactory disturbance was significantly longer in patients with lung involvement than in patients without lung involvement (p=0.049). Conclusion: Although there are many factors affecting the formation of olfactory disorders in the course of COVID-19, especially in young patients and patients with lung involvement, the olfactory disorder is more common, and the duration of olfactory disorder is longer.