Hemiplejik bireylerde kare adım egzersizlerinin motor performans, denge ve bilişsel fonksiyon üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of square -step exercises on motor performance, balance and cognitive function in hemiplegic individuals
  1. Tez No: 984339
  2. Yazar: MARİA ONOFREİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE REDA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hemiplejik bireylerde uygulanan kare adımlama egzersizlerinin denge, yürüme ve bilişsel işlevler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 50–65 yaş aralığında, en az bir yıl önce inme tanısı almış, lezyonu tek hemisferde sınırlı, Fonksiyonel Ambulsyon Sıkalası 3 ve üzeri olan toplam 28 birey (çalışma grubu: 14, kontrol grubu: 14) dâhil edilmiştir. Her iki gruba da sekiz hafta boyunca haftada üç gün nörogelişimsel tedavi uygulanmıştır. Çalışma grubuna, bu programa ek olarak kare adımlama egzersizleri verilmiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, boy, kilo, beden kütle indeksi ve baskın taraf bilgileri kaydedilmiştir. Tüm bireylerin tedavi öncesi ve sonrası motor performansı, postüral dengesi ve bilişsel düzeyleri karşılaştırılmıştır. Değerlendirmeler için Tinetti Denge ve Yürüme Testi, Fullerton Gelişmiş Denge Ölçeği, 30 Saniye Otur-Kalk Testi ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Dinamik ve statik denge, motor performans ve yürütücü işlevlerin gelişimi testler aracılığıyla takip edilmiştir. Tedavi öncesi iki grup arasında anlamlı fark bulunmazken, tedavi sonrası çalışma grubunun tüm parametrelerde kontrol grubuna göre daha fazla iyileşme gösterdiği görülmüştür. Özellikle çalışma grubunda Tinetti testi puanı 20,71±2,89'dan 26,43±1,16'ya, Fullerton skoru 21,86±5,31'den 29,71±4,32'ye yükselmiştir (p<0.001). Ayrıca MBDÖ skorları anlamlı biçimde artarak 18,86±4,17'den 23,00±3,12'ye ulaşmıştır. Sonuçlar, kare adımlama egzersizlerinin hemiplejik bireylerde denge, yürüyüş ve bilişsel işlevleri geliştirmede etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Bu doğrultuda, nörogelişimsel tedaviye ek olarak bu egzersizlerin uygulanmasının rehabilitasyon süreçlerine katkı sağlayabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of square stepping exercises on balance, gait, and cognitive functions in individuals with hemiplegia. A total of 28 participants (14 in the experimental group and 14 in the control group), aged between 50 and 65 years and diagnosed with stroke at least one year prior, with unilateral hemispheric lesions and classified as Level I-II according to the Gross Motor Function Classification System, were included in the study. Both groups received neurodevelopmental therapy three times a week for eight weeks. In addition, the experimental group participated in structured square stepping exercises alongside their therapy sessions. Participants' age, gender, height, weight, body mass index, and dominant side were recorded. Pre- and post-treatment assessments were conducted to evaluate motor performance, postural balance, and cognitive function. The Tinetti Balance and Gait Test, Fullerton Advanced Balance Scale, 30-Second Chair Stand Test, and Montreal Cognitive Assessment (MoCA) were used as evaluation tools. Improvements in dynamic balance, lower extremity strength, and executive functions were tracked through these tests. While no significant differences were found between the two groups at baseline, the post-treatment results revealed significantly greater improvements in the experimental group across all parameters. Notably, the Tinetti test score increased from 20.71±2.89 to 26.43±1.16, and the Fullerton score rose from 21.86±5.31 to 29.71±4.32 (p<0.001). Additionally, MoCA scores significantly improved from 18.86±4.17 to 23.00±3.12. The findings indicate that square stepping exercises are effective in improving balance, gait, and cognitive functions in individuals with spastic hemiplegia. Accordingly, it is suggested that incorporating this exercise protocol into neurodevelopmental therapy may contribute positively to rehabilitation outcomes in stroke patients.