6061-T6 alüminyum alaşım sacın şekillendirme analizlerinde pekleşme modellerinin tahmin performansının değerlendirilmesi
Evaluation of prediction performance of hardening models in forming analysis of 6061-T6 aluminum alloy sheet metal
  1. Tez No: 984361
  2. Yazar: OKAN MERCANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 6061-T6 alüminyum alaşım sac malzemenin bükme işlemlerindeki pekleşme modellerinin farklı pekleşme modelleri ve akma kriterleri kullanılarak sonlu elemanlar analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Öncelikle, ASTM-E8 standardına uygun çekme testleri yapılarak malzemenin elastik ve plastik deformasyon karakteristikleri belirlenmiş, anizotropi katsayıları hesaplanmıştır. Daha sonra üç nokta bükme deneyleri gerçekleştirilmiş ve farklı yarıçap ve ilerleme koşullarında şekillendirme kuvveti ile geri esneme miktarları ölçülmüştür. AutoForm R8 yazılımında Ghosh, Swift, Ludwik, Hockett-Sherby ve Swift-Hockett-Sherby pekleşme modelleri ile Hill48, Barlat89, BBC2005 ve Vegner2017 akma kriterleri kullanılarak malzeme kartları oluşturulmuştur ve sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel verilerle model sonuçları karşılaştırılarak şekillendirme kuvveti ve geri esneme tahmin performansları değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, pekleşme modelleri arasında Hockett-Sherby modeli, hem ortalama mutlak yüzdelik hata hem de istatistiksel uyum katsayısı açısından en yüksek tahmin doğruluğunu sağlamıştır. Şekillendirme kuvveti tahminlerinde ise Swift-Hockett-Sherby kombine modeli özellikle düşük hata oranlarına sahip olduğu görülmüştür. Geri esneme tahminlerinde Hockett-Sherby modeli, Hill48 ve Barlat89 akma kriterleri altında en başarılı sonuçları vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the bending behavior of 6061-T6 aluminum alloy sheet material was investigated using different hardening models and yield criteria through finite element analyses. Initially, tensile tests in accordance with the ASTM-E8 standard were conducted to determine the material's elastic and plastic deformation characteristics, and anisotropy coefficients were calculated. Subsequently, three-point bending experiments were performed, and the forming forces and springback amounts were measured under different die radii and punch stroke conditions. Finite element analyses were carried out in AutoForm R8 software by creating material cards using the Ghosh, Swift, Ludwik, Hockett-Sherby, and Swift-Hockett-Sherby hardening models along with the Hill48, Barlat89, BBC2005, and Vegner2017 yield criteria. Experimental data and model results were compared to evaluate the prediction performances of forming force and springback. According to the results, among the hardening models, the Hockett-Sherby model provided the highest prediction accuracy in terms of both the mean absolute percentage error and the statistical coefficient of determination. In the prediction of forming forces, the Swift-Hockett-Sherby combined model exhibited notably low error rates. For springback predictions, the Hockett-Sherby model yielded the most successful results under the Hill48 and Barlat89 yield criteria.