Türk imalat sanayisi çerçevesinde odak sektörlerin inovasyon performansının incelenmesi
Examination of innovation performance of focus sectors within the framework of Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 984404
  2. Yazar: MUSTAFA REMZİ SERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ALEV SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk İmalat Sanayisinde odak sektörler olarak belirlenen Gıda ve İçecek Ürünleri Sanayisi, Motorlu Kara Taşıtları Sanayisi, Makine ve Teçhizat Sanayisi, Yarı İletkenler ve Elektronik Sanayisi ile Kimya ve İlaç Sanayisi'nin inovasyon performanslarını incelemeyi amaçlamaktadır. Eurostat tarafından yayınlanan ve 2016-2022 yıllarını kapsayan Topluluk İnovasyon Anketi 2018, 2020 ve 2022 dönemi verileri ile bu üç dönemin ortalama verilerinin kullanıldığı bu çalışmada, yenilikçi firma sayısı / toplam firma sayısı, yenilikçi firmalarda çalışan sayısı / toplam çalışan sayısı, yenilikçi firmaların cirosu / firmaların toplam cirosu, yenilikçi firma başına Ar-Ge harcamaları, patent başvurusunda bulunan firmaların sayısı / toplam firma sayısı, endüstriyel tasarım tescil ettiren firma sayısı / toplam firma sayısı, ticari marka tescil ettiren firma sayısı / toplam firma sayısı, ticari sır kullanan firma sayısı / toplam firma sayısı ve telif hakkı alan firma sayısı / toplam firma sayısı gibi inovasyon performans göstergeleri kullanılarak çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan TOPSIS yöntemi ile kriterler hem eşit ağırlıklandırılarak hem de entropi yöntemiyle ağırlıklandırılarak analiz yapılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, ele alınan dönemlerde ve bu dönemlerin ortalamasında odak sektörler arasında yarı iletkenler ve elektronik sanayisi pozitif ideal uzaklığa en yakın sektör olmuş ve inovasyon performans sıralamasında ilk sırada yer almıştır. Genellikle bu sektörü sırasıyla motorlu kara taşıtları sanayisi, kimya ve ilaç sanayisi ile makine ve teçhizat sanayisi takip etmiştir. Odak sektörler arasında negatif ideal uzaklığa en yakın sektör olan gıda ve içecek ürünleri sanayisi ise inovasyon performansı en düşük sektör olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the innovation performances of the Food and Beverage Products Industry, Motor Vehicles Industry, Machinery and Equipment Industry, Semiconductors and Electronics Industry and Chemical and Pharmaceutical Industry, which are determined as the focus sectors in the Turkish Manufacturing Industry. In this study, which uses data from the Community Innovation Survey 2018, 2020, and 2022, published by Eurostat and covering the years 2016-2022, as well as the average data of these three periods, innovation performance indicators such as number of innovative firms / total number of firms, number of employees in innovative firms / total number of employees, turnover of innovative firms / total turnover of firms, R&D expenditures per innovative firm, number of firms applying for patents / total number of firms, number of firms registering industrial designs / total number of firms, number of firms registering trademarks / total number of firms, number of firms using trade secrets / total number of firms, and number of firms obtaining copyrights / total number of firms were analyzed using the TOPSIS method, which is one of the multi-criteria decision-making methods, by weighting the criteria both equally and by weighting them with the entropy method. According to the results obtained in the study, in the periods considered and on average across these periods, the semiconductors and electronics industry was the sector closest to the positive ideal distance among the focus sectors and ranked first in the innovation performance ranking. This sector was generally followed by the motor vehicle industry, the chemical and pharmaceutical industry, and the machinery and equipment industry. Among the focus sectors, the food and beverage industry, which is the sector closest to the negative ideal distance, had the lowest innovation performance.