1982 Anayasası'na göre tehlikeli salgın hastalıklarla mücadele sebebiyle temel hak ve özgürlüklerin sınırlanması
Restriction of fundamental rights and freedoms due to struggle dangerous epidemic diseases according to the 1982 Constitution
- Tez No: 984403
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANAYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
Özet
Tehlikeli salgın hastalıklarla mücadele, tarih boyunca her zaman insanlığın gündeminde olmuştur ve günümüzde de bu önemini korumaktadır. Bu durumla başa çıkabilmek için devletlerin çeşitli tedbirler alması gerekmektedir. Alınan bu tedbirler genellikle temel hak ve özgürlüklere müdahale etmektedir. 1982 Anayasası'nda 2001 yılında yapılan değişiklikle, genel sınırlandırma sebepleri kaldırılmıştır. Bu değişiklikle birlikte, temel hak ve özgürlükler yalnızca ilgili maddelerinde belirtilen sebeplerle sınırlandırılabilmektedir. Ancak“genel sağlık”ve“tehlikeli salgın hastalık”gibi kavramlar, birçok hakkın maddesinde sınırlama sebebi olarak yer almamaktadır. Bu nedenle, 1982 Anayasası'na göre hukuka uygun bir tehlikeli salgın hastalık mücadelesi için ya sadece belirtilen sınırlama sebeplerinin yer aldığı haklara müdahale eden tedbirler alınmalı ya da olağanüstü hal ilan edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The struggle against dangerous epidemic diseases has been a persistent concern throughout human history and remains a crucial issue today. States are required to implement measures to combat such situations, which typically involve interference with fundamental rights and freedoms. The 2001 amendment to the 1982 Constitution abolished the general reasons for restriction of fundamental rights and freedoms. Consequently, fundamental rights and freedoms may be restricted only for the specific reasons stated within their respective articles. Terms such as“public health”and“dangerous epidemic disease”are not included as reasons for restriction in many of fundamental rights and freedoms. Therefore, according to the 1982 Constitution, in order to lawfully struggle a dangerous epidemic, the state must either adopt measures that interfere only with those rights which explicitly include the aforementioned reasons for restriction, or declare a state of emergency.