Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımındaki artış ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin araştırılması: 2000-2023 örneği
The relationship between the use of renewable energy sources and economic growth in Türkiye for the period 2000-2023
  1. Tez No: 984418
  2. Yazar: YAVUZ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz küresel ekonomisinde enerji, ülkelerin kalkınmasında, sürdürülebilir büyümenin ve refah düzeyinin artmasında hayati bir rol oynamaktadır. Ancak fosil yakıtlara dayalı enerji tüketimi, çevresel tahribat, iklim değişikliği ve enerji güvenliği sorunları gibi küresel çapta önemli zorlukları beraberinde getirmektedir. Bu durum, yenilenebilir enerji kaynaklarının çok boyutlu bir perspektifle değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymakta ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada stratejik bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bu yüksek lisans tezi, 2000-2023 dönemi için Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi nicel veriler ışığında incelemektedir. Çalışma, enerji tüketiminin ekonomik kalkınmadaki kritik rolüne dikkat çekerek, geleneksel fosil yakıtlara bağımlılığın çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulamaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının çevresel faydalarının yanı sıra, enerji ithalatına olan bağımlılığı azaltma ve ulusal enerji güvenliğini artırma potansiyeli bağlamında ekonomik büyümeyi nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, yenilenebilir enerji kullanımındaki artışın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisini nicel verilerle ortaya koymak ve bu ilişkiyi destekleyen veya çelişen mevcut literatürle karşılaştırmaktır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımların sadece çevresel faydalar sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda ülkenin enerji ithalatına olan bağımlılığını azaltarak dış ticaret dengesine olumlu katkı sunduğunu ve teknolojik ilerlemeyi teşvik ederek genel ekonomik büyümeyi desteklediğini açıkça göstermektedir. Bu nedenle, Türkiye'nin gelecekteki enerji ve ekonomik hedeflerine ulaşmasında, yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve yaygın bir şekilde kullanılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's global economy, energy plays a vital role in the development of countries, sustainable growth, and increasing prosperity. However, energy consumption based on fossil fuels brings with it significant global challenges such as environmental damage, climate change, and energy security issues. This situation highlights the need to evaluate renewable energy sources from a multidimensional perspective and demonstrates their strategic importance in achieving sustainable development goals. This master's thesis examines the relationship between the use of renewable energy sources and economic growth in Türkiye for the period 2000-2023 in light of quantitative data. The study highlights the critical role of energy consumption in economic development and emphasizes the negative effects of dependence on traditional fossil fuels on environmental and economic sustainability. In addition to the environmental benefits of renewable energy sources, the study investigates how they affect economic growth in terms of reducing dependence on energy imports and enhancing national energy security. The main objective of the study is to reveal the impact of increased renewable energy use on the Turkish economy using quantitative data and to compare this relationship with existing literature that supports or contradicts it. The findings obtained as a result of the study clearly show that investments in renewable energy not only provide environmental benefits, but also contribute positively to the foreign trade balance by reducing the country's dependence on energy imports and support overall economic growth by encouraging technological progress. Therefore, the effective and widespread use of renewable energy sources is of great importance in achieving Türkiye's future energy and economic goals.