Ji Meşrûtîyeta Duyem heta salên 1990'î di kovar û rojnameyên Kurdî de temsîliyeta jina Kurd
İkinci Meşrutiyetten 1990'lı yıllara kadar Kürt gazete ve dergilerde Kürt kadınının temsiliyeti
  1. Tez No: 984419
  2. Yazar: BÜNYAMİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MESUT ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1908 yılında İkinci Meşrutiyet'in ilanından 1990'lı yıllara kadar olan dönemde yayımlanan Kürtçe gazete ve dergilerde Kürt kadınlarının rollerinin ve temsillerinin tespit edilmesi ve incelenmesi üzerine odaklanmaktadır. Aynı zamanda, bu rollerin ve temsillerin, söz konusu yayınlarda nasıl ortaya çıktığını ve toplumsal-tarihsel bağlamda nasıl şekillendiğini anlamaya çalışmaktadır. Çalışmada, bu rollerin ve temsillerin hangi değişimlere uğradığı sorgulanmaktadır. Roller ve temsiller, dönemin ruhuna bağlı olarak değişime uğramış mıdır, uğramışsa bu değişim nasıl olmuştur? Gibi temel sorulara cevaplar bulunmaya çalışılmıştır. Kuşkusuz değişimden bahsedildiğinde, bu değişime katkıda bulunan faktörlerin ve dinamiklerin, çalışmanın kapsamı elverdiğince titizlikle incelenmesi ve bu dinamiklerin çizgilerinin belirlenmesi gerekmektedir. Dinamikler ve faktörler, dönemlerin ruhuna (Osmanlı İmparatorluğu'nun son yılları, Türkiye Cumhuriyeti'nin erken dönemi- 1980'lerin başından 1990'ların sonuna kadar) göre tanımlanmış ve metnin argümanlarıyla paralel bir şekilde sınıflandırılmıştır. İlerleyen sayfalarda detaylı olarak ele alacağımız her bir alt tema, görev ve rollerin belirlenmesinde ve sınırlandırılmasında kendine özgü belirleyici unsurlar olmuştur. Çalışmanın başlığından da anlaşılacağı üzere, üzerinde durduğumuz konu geniş bir zaman diliminde şekillenmiştir. Bu nedenle, bilimsel araştırma disiplinlerine uygun olarak bazı metodolojik teknikler (Tarihsel İçerik Analizi ve Söylem Analizi Kombinasyonu Metodolojisi) kullanılarak çalışmanın çerçevesi daraltılmıştır. Ancak, bu daraltmanın sınırlama amacı taşımadığı ve çalışmanın bazı yönlerden eksik kalmasına neden olmayacağı unutulmamalıdır. Tam tersine, bu yaklaşım, okuyuculara dönemsel dönüşümleri daha net bir şekilde kavramaları ve mevcut unsurların çelişkilerinden ve belirsizliklerinden arınarak bu olgulara daha iyi odaklanmaları için bir fırsat sunmaktadır. Anahtar Kelimeler Kürt, kadın, toplumsal roller, ulusal kimlik, dergi, gazete, gelenek, modern
Özet (Çeviri)
This study focuses on identifying and examining the roles and representations of Kurdish women in Kurdish newspapers and magazines published from the proclamation of the Second Constitutional Era in 1908 to the 1990s. It also seeks to understand how these roles and representations emerged in these publications and how they were shaped within their socio-historical context. The study investigates the transformations these roles and representations underwent and whether these changes were influenced by the spirit of the respective periods. If changes occurred, it explores how they took place. When discussing change, it is essential to meticulously examine the factors and dynamics contributing to these transformations within the scope of the study and to delineate their contours. These dynamics and factors are defined and classified in alignment with the text's arguments, reflecting the spirit of the periods (the final years of the Ottoman Empire, the early period of the Republic of Turkey, and from the early 1980s to the late 1990s). As elaborated in subsequent pages, each sub-theme has served as a distinctive determinant in defining and delimiting tasks and roles. As indicated by the study's title, the subject spans a broad temporal scope. Therefore, to narrow the framework, methodological techniques such as (Historical Content Analysis and Discourse Analysis Combination Methodology) have been employed, in line with scientific research disciplines. However, it should be noted that this narrowing does not aim to limit the study or cause deficiencies in certain aspects. On the contrary, this approach offers readers an opportunity to more clearly grasp periodic transformations and focus on these phenomena, free from contradictions and ambiguities. Keywords Kurdish, women, societal roles, national identity, magazine, newspaper, tradition, modern