Stabil ve stabil olmayan zeminde uygulanan 8 haftalık kalistenik antrenmanın sedanter kadınların vücut kompozisyonu ve motorik özellikleri üzerine etkileri
Effects of 8-week calisthenic training on stable and unstable ground on the body composition and motor characteristics of sedentary women
  1. Tez No: 984425
  2. Yazar: İREM TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET KARAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı stabil ve stabil olmayan zeminde uygulanan 8 haftalık kalistenik antrenmanın sedanter kadınların vücut kompozisyonu ve motorik özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya spor geçmişi olmayan, sağlıklı 30 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Ön testte elde edilen değerlerinden sonra ortalamaya bakılarak katılımcılar stabil zemin grubu (n=15) ve stabil olmayan zemin grubu (n=15) olarak ikiye ayrılmıştır. 8 hafta boyunca stabil zemin grubu normal zeminde, stabil olmayan zemin grubu ise bosu topu üzerinde kalistenik antrenman uygulamıştır. Çalışmada katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, yağ oranı kas kütlesi, beden kitle indeksi, esneklik, denge, dikey sıçrama, sağlık topu fırlatma, Queen's College step testi, el kavrama, mekik ve sırt- bacak kuvveti test ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Çalışmada grup içi ve gruplar arası ön test ve son test değerleri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmanın ön test- son test grup içi değerlendirilmelerine bakıldığında vücut ağırlığı, beden kitle indeksi ve yağ oranı parametrelerinde her iki grupta da ön test ile son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı azalmalar görülmüştür (p<0,05). Stabil olmayan zemin grubunun kas kütlesinde anlamlı bir artış gözlemlenirken, stabil zemin grubu kas kütlesi açısından anlamlı bir değişim gözlemlenmemiştir (p>0,05). Stabil zemin ve stabil olmayan zemin gruplar arası el kavrama, denge, esneklik, sağlık topu fırlatma, step testi, sırt- bacak kuvveti ve dikey sıçrama ön test değerlerinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken (p>0,05); mekik çekme testi parametresinde istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p<0,05). Stabil ve stabil olmayan zemin gruplar arası mekik çekme, denge, sağlık topu fırlatma ve step testi son test değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p<0,05). Bu parametrelerde stabil olmayan zemin grubunun daha yüksek performans sergilediği belirlenmiştir. El kavrama kuvveti, esneklik, sırt- bacak kuvveti ve dikey sıçrama parametrelerinde gruplar arası son test ölçüm değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak stabil ve stabil olmayan zeminde uygulanan antrenmanların sedanter kadınların vücut kompozisyonu parametrelerini iyileştirdiği, özellikle stabil olmayan zeminde uygulanan kalistenik antrenmanların motorik özellik parametrelerini geliştirmek için etkili bir antrenman metodu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of 8 weeks of calisthenics training on stable and unstable surfaces on the body composition and motor skills of sedentary women. Thirty healthy women with no prior sports experience volunteered to participate in the study. After obtaining pre-test results, participants were divided into two groups based on mean: a stable surface group (n=15) and an unstable surface group (n=15). For 8 weeks, the stable surface group performed calisthenics training on a normal surface, while the unstable surface group trained on a Bosu ball. Measurements of height, body weight, body fat percentage, muscle mass, body mass index, flexibility, balance, vertical jump, medicine ball throw, Queen's College step test, hand grip, sit-ups, and back-leg strength tests were taken. SPSS 25.0 software was used for data analysis. Pre-test and post-test values were compared within and between groups. The statistical significance level was set at p<0.05. When examining the pre-test and post-test within-group evaluations of the study, statistically significant decreases were observed in body weight, body mass index, and fat percentage parameters in both groups between the pre-test and post-test values (p<0.05). While a significant increase in muscle mass was observed in the unstable ground group, no significant change was observed in muscle mass in the stable ground group (p>0.05). While there was no statistically significant difference between the stable and unstable ground groups in hand grip, balance, flexibility, medicine ball throw, step test, back-leg strength, and vertical jump pre-test values (p>0.05); a statistically significant difference was found in the sit-up test parameter (p<0.05). Statistically significant differences were found between the stable and unstable ground groups in sit-up, balance, medicine ball throw, and step test post-test values (p<0.05). It was determined that the unstable ground group exhibited higher performance in these parameters. No statistically significant differences were found between the groups in the final test measurements for hand grip strength, flexibility, back-leg strength, and vertical jump parameters (p>0.05). In conclusion, it can be said that training performed on stable and unstable surfaces improves the body composition parameters of sedentary women, and that calisthenics training performed on unstable surfaces is an effective training method for improving motor skills parameters.