Psikolojik sermayenin örgütsel bağlılığa etkisinde cinsiyetin düzenleyici rolü: Sağlık sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma
The moderating role of gender in the effect of psychological capital on organizational commitment: A study on healthcare employees
  1. Tez No: 984435
  2. Yazar: HİCRAN OKŞAŞ DAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlık sektörü çalışanlarında psikolojik sermayeninörgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ve bu ilişkide cinsiyetin olası düzenleyici rolünü incelemektedir. Nicel, kesitsel tasarımla yürütülen araştırmada 246 katılımcıdan anket yoluyla veri toplanmıştır. Psikolojik sermaye, PCQ-24'ün Türkçe uyarlamasıyla (Luthans vd., 2007; Akçay, 2011), örgütsel bağlılık ise Allen ve Meyer'in üç boyutlu ölçeğiyle (Allen ve Meyer, 1990; Bolat ve Bolat, 2008) ölçülmüştür. Betimsel istatistiklerin yanı sıra karşılaştırmalı testler, korelasyonlar ve moderasyon analizi uygulanmıştır; moderasyon modelinde psikolojik sermayenin toplam puanı yordayıcı, cinsiyet düzenleyici değişken olarak ele alınmıştır. Bulgular, psikolojik sermayenin örgütsel bağlılıkla anlamlı ve pozitif ilişkili olduğunu ve özellikle duygusal bağlılık düzeylerini yükselttiğini; buna karşılık devam bağlılığıyla yer yer ters yönlü ilişkiler görülebildiğini göstermektedir. Moderasyon analizinde psikolojik sermaye-cinsiyet etkileşimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır(B=-0.111; p=.179). Bu sonuçlar, psikolojik sermayenin örgütsel bağlılığı artırmada cinsiyetten bağımsız, genel geçer bir etkiye sahip olabileceğini ve cinsiyetin bu ilişkide düzenleyici bir rol üstlenmediğini düşündürmektedir. Uygulamada, çalışanların psikolojik kaynaklarını güçlendiren insan kaynakları politikalarının özellikle duygusal bağlılığı artırarak kurumların sürdürülebilirliğine katkı sunabileceği değerlendirilmektedir. Anahtar Sözcükler Psikolojik sermaye, örgütsel bağlılık, cinsiyet, sağlık sektörü çalışanları, demografik değişkenler, moderasyon analizi
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of psychological capital on organizational commitment among healthcare sector employees and explores the potential moderating role of gender in this relationship. Conducted with a quantitative, cross-sectional design, the research collected data from 246 participants through a survey. Psychological capital was measured using the Turkish adaptation of the PCQ-24 (Luthans et al., 2007; Akçay, 2011), while organizational commitment was assessed with Allen and Meyer's three-dimensional scale (Allen and Meyer, 1990; Bolat and Bolat, 2008). In addition to descriptive statistics, comparative tests, correlations, and moderation analysis were applied; in the moderation model, psychological capital's total score was treated as the predictor, with gender as the moderator. The findings revealed that psychological capital was significantly and positively related to organizational commitment, particularly enhancing affective commitment, whereas it occasionally showed negative associations with continuance commitment. The moderation analysis indicated that the interaction between psychological capital and gender was not statistically significant (B = –0.111; p = .179). These results suggest that psychological capital may have a universal, gender-independent effect in strengthening organizational commitment, and that gender does not play a moderating role in this relationship. In practice, human resources policies that foster employees' psychological resources may contribute to institutional sustainability, especially by enhancing affective commitment. Keywords Psychological capital, organizational commitment, gender, healthcare employees, demographic variables, moderation analysis