Ahmed b. Muhammed el-Adevî'nin Şerhu'l-Harîdeti'l-Behiyye adlı eseri bağlamında itikadi görüşleri
Theological views of Ahmed b. Muhammad al-Adavi in the context of his work titled Sharh al-Haridati al-Bahiyya
  1. Tez No: 984436
  2. Yazar: MELİK AKDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FADIL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
Özet
Bu tez, XVIII. yüzyılda yaşamış olan Ezher âlimlerinden, Mâlikî fakihi ve Halvetî tarikatının önde gelen temsilcilerinden Ebü'l-Berekât Ahmed b. Muhammed b. Ahmed ed-Derdîr el-Adevî'nin (ö. 1201/1786) hayatını, ilmî şahsiyetini ve özellikle itikadî görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel kaynağını, Adevî'nin el-Ḥarîdetü'l-behiyye adlı akaid manzumesi ile müellifin bizzat kaleme aldığı şerhi, Şerhu'l-harîdeti'l-behiyye, teşkil etmektedir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, ulûhiyyet başlığı altında ele alınmış olup Allah'ın varlığının delilleri, ilâhî sıfatlar, rüʾyetullah, Ef'âl-i ibâd ve salâh–aslah meseleleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm ise nübüvvet ve semʿiyyât konularına tahsis edilmiştir. Bu kısımda nübüvvetin imkânı ve gerekliliği, imanın mahiyeti, kıyamet ve alâmetleri gibi başlıca itikadî meseleler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Adevî'nin akaid sahasında dikkate değer katkılar ortaya koyduğunu ve onun ilmî mirasının günümüz araştırmaları açısından önemli bir zenginlik teşkil ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the life, scholarly character, and particularly theological views of Abu'l-Barakat Ahmad ibn Muhammad ibn Ahmad ad-Dardir al-'Adavi (d. 1201/1786), an Al-Azhar scholar, a Maliki jurist, and a prominent representative of the Halwati order who lived in the 18th century. The main sources of this research are al-'Adavi's collection of tenets entitled al-Ḥarīda al-bahiyya and its commentary, Sharh al-harīda al-bahiyya, written by the author himself. The study consists of two main sections. The first section, titled“Divinity,”focuses on the proofs of God's existence, divine attributes, vision of God, acts of worship, and the issues of righteousness and righteousness. The second section is devoted to the subjects of prophethood and the divine nature of the universe. This section examines fundamental theological issues such as the possibility and necessity of prophethood, the nature of faith, the Day of Judgment, and its signs. The findings show that Adevi made remarkable contributions to the field of belief and that her scientific legacy constitutes an important richness for today's research.