Antik Roma'da günlük yaşam
Daily life in Ancient Rome
- Tez No: 984441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAHURE YARİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Antik Çağ'ın en merak uyandıran imparatorluklarından olan Roma'nın kuruluşundan yıkılışına kadar geçen süre içerisinde bir Roma toplumunun sosyal ve sınıfsal farklılıklar çerçevesinde sahip olduğu sosyokültürel, ekonomik, dini ve statüsel yapısı incelenmiştir. Krallık, Cumhuriyet ve İmparatorluk olmak üzere üç dönemden oluşan Antik Roma, sahip olduğu geniş topraklar ve çok kültürlü toplum yapısına sahip olmuştur. Üç dönem içerisinde yaşanan siyasi, sosyal ve dini olaylara ve bu olaylardaki değişiklikler toplumu şekillendirmiştir. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan toplumda bireylere atfedilen roller ve yaşam standartları farklılıklar göstermektedir. Romalıların antik dönemde hayatın olağan akışında nasıl bir günlük yaşam içerisinde olduklarını, günlük yaşamda edindikleri roller ve toplumun yaşamsal faaliyetleri arasında nelerin yer aldığı anlatılmaktadır. Beslenme, barınma, giyim, eğitim gibi temel yaşamsal haklar ile yaşam standartlarını belirleyen inanç sistemleri, geçim kaynakları, eğlence anlayışları aynı bağlam içerisinde incelenmiştir. Antik Roma'da günlük yaşam, toplum içerisinde kalıplaşan ekonomik ve sınıfsal farklar bireylerin yaşadıkları evlerin yapısı ile başlamış ve bu ev içerisindeki hane halkının rollerine, giyim tarzlarına, yedikleri yemeklerin öğünlerine, aldıkları eğitim, yaptıkları iş ve hatta eğlence anlayışlarına kadar işlemiştir. Elde edilen veriler Antik Roma'da bireyin günlük hayattaki yaşayış tarzına veya bir Roma vatandaşının günü nasıl geçerdi sorusuna cevap vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the socio-cultural, economic, religious, and status,based structure of Roman society from the foundation to the fall of Rome, one of the most fascinating empires of the Ancient Age. Ancient Rome, which had three main periods; Monarchy, Republic, and Empire ruled over large territories and had a multicultural society. Political, social, and religious events that took place during these three periods shaped the structure of the society. In this multicultural society, the roles and living standards of individuals were different. This study focuses on the daily life of Roman people during ancient times. It explains the roles they had in daily life and the essential activities of Roman society. Basic needs such as nutrition, housing, clothing, and education, as well as belief systems, sources of income, and entertainment habits, are analyzed in the same context. In Ancient Rome, the differences in economy and social class started with the structure of people's homes and continued with the roles of family members, clothing styles, meals, education, jobs, and even their understanding of entertainment. The findings give answers to questions such as how a person lived in daily life in Ancient Rome or what a typical day of a Roman citizen looked like.