Yunan ve Romada boğa kültü
The cult of the bull in Greece and Rome
- Tez No: 984440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALEŞ USLU AZARAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Yunan ve Roma dönemlerinde ortaya çıkan boğa kültünü arkeolojik veriler ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Boğa figürünün bu iki büyük uygarlıkta nasıl bir kutsal anlam kazandığı, hangi mimari yapılarda ve sanat eserlerinde temsil edildiği ile ne tür ritüel uygulamalarda kullanıldığı, karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele alınmıştır. Özellikle sikkeler, plastik buluntular, seramik buluntular ve diğer arkeolojik bulgular üzerinden yürütülen analizler, boğa figürünün yalnızca bir hayvan temsili değil; güç, bereket, kurban ve tanrısal irade sembolü olarak nasıl işlev kazandığını ortaya koymaktadır. Çalışma boyunca Antik Yunan'daki Minotauros miti, Dionysos ve Poseidon kültleri bağlamında boğanın rolü değerlendirilmiş; Roma dünyasında ise Mithras dini, taurobolium ayinleri ve İmparatorluk dönemi politik ikonografisi içinde boğanın aldığı biçimler arkeolojik örneklerle tartışılmıştır. Bu kapsamda, her iki uygarlığın dinsel ve sosyal yapılarındaki benzerlikler ve farklılıklar, arkeolojik malzemenin bağlamsal okunmasıyla açıklığa kavuşturulmuştur. Araştırma, arkeolojinin maddi kültür unsurları üzerinden geçmiş inanç sistemlerini anlamadaki rolünü bir kez daha gözler önüne sermekte; özellikle kutsal hayvan temsillerinin, toplumların dünya görüşlerini, güç ilişkilerini ve dini pratiklerini yansıtan önemli göstergeler olduğunu vurgulamaktadır. Yunan ve Roma dünyasında boğa kültü üzerine yapılan bu arkeolojik inceleme, kült figürlerinin zaman ve mekân içerisindeki evrimini belgelemekte ve arkeolojik yorumlama tekniklerinin önemini ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the bull cult that emerged during the Greek and Roman periods through archaeological evidence. It explores how the bull figure acquired sacred significance in these two major civilizations, how it was represented in various architectural and artistic contexts, and how it was employed in different ritual practices, using a comparative archaeological approach. The analysis focuses particularly on coins, figurines, ceramic artifacts, and other archaeological finds, revealing that the bull was not merely an animal depiction but functioned as a symbol of power, fertility, sacrifice, and divine will. In the context of Greece, the study evaluates the bull's role in the Minotaur myth as well as in the cults of Dionysus and Poseidon. In the Roman world, it discusses the bull within the framework of the Mithraic religion, taurobolium rituals, and the political iconography of the Imperial period. By contextualizing archaeological materials, the research clarifies the similarities and differences between the religious and social structures of both civilizations. It emphasizes the critical role of archaeology in understanding past belief systems through material culture, highlighting how sacred animal representations reflect worldviews, power dynamics, and religious practices. This archaeological investigation into the bull cult in Ancient Greece and Rome documents the evolution of cultic figures across time and space and underscores the importance of interpretive methods in archaeology.