Adölesan karate sporcularında miyofasiyal gevşetme,dinamik germe,statik germe egzersizlerin postür,esneklik,denge ve performans üzerine etkisinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of myofascial release, dynamic stretching, and static stretching exercises on posture, flexibility, balance, and performance in adolescent karate athletes
  1. Tez No: 984472
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRSAD ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanı amacı, adölesan karate sporcularında farklı germe egzersizi uygulamalarının postür, esneklik, denge ve performans üzerine anlık etkisinin karşılaştırılmasıdır. Randomize tek kör çapraz çalışmada katılımcıların ilk değerlendirmeleri için 30 sn Otur-Kalk Testi, Otur-Uzan Eriş Testi, Dikey Sıçrama Testi, Y Denge Testi (YDT) ve Postür Testi analizi kullanıldı. Devam eden haftalarda statik germe, dinamik germe ve foam roller egzersizleri randomize şekilde uygulanarak testler tekrarlandı. Çalışmayı yaş ortalaması 14,08 ± 1,79 yıl ve VKİ 19,86 ± 2,60 kg/m² olan 48 gönüllü tamamladı. Otur-Kalk ve Otur-Uzan Eriş testlerinde anlamlı fark bulundu (p=0,00), Dikey Sıçrama testinde ise anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). YDT sonuçlarında her iki alt ekstremitede anlamlı fark görüldü (p=0,00). Postür değerlendirmelerinde yalnızca başın anterior translasyonunda anlamlı fark görüldü (p=0,00). Müdahalelerin etkinliğinin değerlendirilmesi için yapılan fark analizinde esneklik için tüm müdahaleler arasında anlamlı fark bulunurken (p=0,00), postür değerlendirmelerinde anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak, dinamik, statik ve miyofasiyal gevşetme egzersizlerinin uygulamalarının anlık olarak esneklik ve denge parametrelerinde anlamlı değişiklikler oluşturduğu bununla birlikte sportif performans öncesinde güvenle kullanılabilecek yöntemler olduğu sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the acute effects of different stretching exercise applications on posture, flexibility, balance, and performance in adolescent karate athletes. In this randomized single-blind crossover study, the initial evaluations of the participants included the 30-second Sit-to-Stand Test, Sit-and-Reach Test, Vertical Jump Test, Y Balance Test (YBT), and Posture Analysis. In the following weeks, static stretching, dynamic stretching, and foam roller exercises were applied in a randomized order, and the tests were repeated. A total of 48 volunteers (mean age: 14,08 ± 1,79 years; BMI: 19,86 ± 2,60 kg/m²) completed the study. Significant differences were found in the Sit-to-Stand and Sit-and-Reach Tests (p=0,00), whereas no significant difference was observed in the Vertical Jump Test (p>0,05). The YBT results showed significant differences in both lower extremities (p=0,00). In posture evaluations, a significant difference was found only in the anterior translation of the head (p=0,00). In the difference analysis performed to evaluate the effectiveness of the interventions, a significant difference was found among all interventions for flexibility (p=0,00), whereas no significant difference was observed in posture evaluations (p>0,05). In conclusion, the application of dynamic, static, and myofascial release exercises produced acute positive effects on flexibility and balance parameters. These findings suggest that such exercises can be safely used before sports performance to enhance functional readiness and reduce the risk of injury.