Farklı branşlarda spor yapan adolesan erkeklerin beslenme durumları ve beslenme bilgilerinin saptanması
Assessment of nutritional status and nutritional knowledge of male adolescent athletes in different sports
  1. Tez No: 453894
  2. Yazar: ONUR ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalıĢmanın amacı profesyonel bir spor kulübünde çalıĢmalarına devam eden adolesan erkek sporcuların, beslenme durumları ve beslenme bilgilerinin saptanmasıdır. AraĢtırma Ankara‟da bulunan, EGO Spor Kulübü Sincan Kapalı Spor Tesisi‟nde antrenmanlarına devam eden farklı spor branĢlarındaki gönüllü adolesan erkek sporcular üzerinde yapılmıĢtır. ÇalıĢmaya Atletizm, GüreĢ, Judo, Karate ve Badminton branĢlarında çalıĢmalarına devam eden 12-17 yaĢ arası lisanslı 125 adolesan erkek sporcu dahil edilmiĢtir. AraĢtırma verileri anket formu ile yüz yüze görüĢülerek toplanmıĢtır. Anket formunda; sporcuların sosyodemografik bilgileri, beslenme alıĢkanlıkları ve beslenme bilgilerini saptamaya yönelik sorular yer almıĢtır. Sporcuların bazı antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, üst orta kol çevresi, triseps deri kıvrım kalınlığı, biseps deri kıvrım kalınlığı) alınmıĢ ve Bioelektrik Ġmpedans Analizi ile vücut yağ yüzdeleri ölçülmüĢ, 24 saati hatırlatma yöntemi ile bir günlük besin tüketim kayıtları alınmıĢtır. AraĢtırma sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiĢtir. Sporcuların ortalama yaĢı 14,25±1,66 yıl; boy uzunluğu 163,60±11,61 cm ve ortalama vücut ağırlığı 57,47±14,36 kg‟dır. Sporcuların branĢlarına göre ana ve ara öğün tüketim sıklıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir iliĢki saptanmamıĢtır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess nutritional status and nutritional knowledge of male adolescent athletes who continue their training at a sports club. The study was conducted on the voluntary male adolescent athletes participated different branches of sports and continue their training at Sincan Indoor Sports Hall of EGO Sports Club in Ankara. One hundred twenty five adolescent male licensed athletes who continues training from Athletics, Wrestling, Judo, Karate and badminton branches between ages 12-17 were included in this study. Reasearch data were collected by using questionaires and face-to-face tecnique. Questionaire form was consist of questions that aimed to assess socio-demographic information, eating habits and nutritional knowledge of the athletes. Some anthropometric measurements of athletes (height, weight, mid-upper arm circumference, triceps skinfold thickness, biceps skinfold thickness) were taken, their body fat percentage and nutrient intakes was assessed by Bioelectrical Impedance Analysis and 24 hour recall method, respectively. Data obtained from the study was analyzed by using SPSS package program. The average age, height and weight of the athletes were 14,25±1,66 years, 163,6±11,61 cm and 57,47±14,36 kg. According to the branch of the athletes, there was no statistically significant relationship between the frequency of meals and snacks consumption (p> 0.05).