Çeşitli branşlarda yeralan adölesan erkek sporcular ve sedanterlerde solunum fonksiyon testlerinin karşılaştırılması
The comparison of lung function tests in adelescent sportsmen from different branches and sedanteries the same age
  1. Tez No: 138351
  2. Yazar: RECEP GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ALCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
V ÖZET Bu çalışmanın amacı farklı sporlarda yer alan adölesan erkek sporcularda ve aynı yaş grubu erkek sedanterlerde egzersizin ve egzersiz türünün akciğer fonksiyonları üzerine etkilerini araştırmaktı. Denekler, 14-16 yaş grubunda farklı spor branşlarında aktif olarak yer alan ve sağlıklı 102 erkek sporcu (20 orta ve uzun mesafe koşucusu, 29 güreşçi, 27 boksör, 13 taekwandocu, ve 13 karateci) ve aynı yaş grubu 16 sedanter erkekten oluştu. Pony Spirometre (Cosmed S.r.I.) ile VC, FVC, FEV,, FEV,/VC, FEV,/FVC. PEF, FEF25.75, Vmax-25, V max-50, V max-75, FETıoo değerleri ölçüldü. İstatistiksel analiz için ANOVA, ANCOVA, Post Hock LSD ve Pearson korelasyon testleri kullanıldı. Atletlerin ortalama VC, FVC ve FEVİ değerleri, diğer tüm spor grupları ve sedanter grubunun ortalama değerlerinden anlamlı bir şekilde yüksekti. Aynı zamanda, güreşçilerin VC değeri de boksörlerinkinden anlamlı olarak daha büyüktü. Güreşçilerin ortalama FEVı/VC değeri, sedanterler de dahil olmak üzere, tüm gruplarınkinden anlamlı olarak düşük bulundu. Güreşçilerin PEF değeri atlet, karate ve taekwando gruplarmınkinden anlamlı olarak küçüktü. Ayrıca boksörler atletlerden daha düşük ortalama PEF değerine sahipti. Yaş, boy, kilo ve spor yaşına göre düzeltmeler yapıldıktan sonra, grup farkının VC ve FEVj/VC üzerindeki etkisi devam ederken, FVC, FEV, ve PEF üzerindeki etkisi ortadan kalktı. Bu sonuçlar uzun süreli dayanıklılık egzersizin erken adölesan dönemde bile vital kapasiteyi artırabileceğini, ancak genel olarak sporun bu dönemde özellikle dinamik akciğer fonksiyonlarına önemli bir etkisi olmadığını göstermektedir. Ayrıca, boy ve kilo 14-16 yaş grubunda solunum fonksiyonlarını etkileyen en önemli faktör olarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study was to invetigate the effects of exercise and exercise types on lung functions in adolescent male athletes in different sports compared with sedentary males of the same age. subjects were 102 healthy male athletes, 14-16 years of age, engaging in different sports (20 middle- and long-distance runners, 29 wretlers, 27 boxer, 13 taekwandoka and 13 karateka) and 16 sedentary males of the same age. VC, FVC, FEV|, FEV,/VC, FEV,/FVC, PEF, FEF25.7J, VmaX25, V max50, V max75, FETioo tests were measured by Pony Spirometer (Cosmed S.r.L). For statystical analysis, (One Way Anova With Ancova and Post Hock LSD and Pearson correlation tests were used. The mean VC, FVC and FEV| values of the runners were significantly higher than those of all the other sport groups and sedantery group. Also, the mean VC value of the wrestlers was significantly higher than that of boxers. The mean VC value of the wrestlers was significantly higher than that of boxers. The mean FEV|/VC value of the wrestlers was found significantly lower tha those of the other groups including sedantery group. The mean PEF value of the wrestlers was significantly smaller than those of the running, karate and taekwando groups. In addition, boxers had lower mean PEF value than runners. After adjustments were made according to age, height, weight and sport age, the group effect on VC and FEVi/VC continued, whereas its effects on FVC, FEVi and PEF were no longer persist. These results have shown that long-term endurance exercise may increase vital capacity even in early adolescence, however, in general, sport has no effect especially on dynamic pulmonary functions. In addition, height and weight were seen as the most important factors that affect respiratory functions in 14-16 years of age.