Servet dağılımı eşitsizliği ve Türkiye için alternatif bir politika aracı olarak servet vergisi
Wealth distribution inequality and wealth tax as an alternative policy instrument for Türkiye
  1. Tez No: 984499
  2. Yazar: MELİHA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
Özet
1980'li yıllardan bu yana uygulanan neoliberal politikalar ve özellikle finansallaşma eğiliminin artması, gelir dağılımı adaletsizliğinin ve servet eşitsizliğinin derinleşmesindeki temel etmenler olmuştur. Bu süreçte ülkelerin vergi tasarımında dolaysız vergilerden ziyade daha çok dolaylı vergilere ağırlık vermesi, 1990'larda birçok ülkenin net servet vergisi uygulamalarına son vermesi veya servet vergilerinin çok düşük oranlarda uygulanıyor olması, vergi kayıp ve kaçaklarıyla etkin bir şekilde mücadele edilememesi, muafiyet ve istisnaların geniş tutulması gibi nedenler ile vergi politikası gelir ve servet dağılımında adaleti sağlamada etkisiz hale getirilmiştir. 2020 yılından bu yana, Covid-19 pandemisi ile birlikte daha da görünür hale gelen servet eşitsizliği“Dayanışma Vergisi”gibi isimler altında servet vergisi tartışmalarını gündeme getirmiştir. Yatırımları caydırması, sermaye çıkışlarına neden olması gibi gerekçeler sunularak servet vergisine karşıt görüşler sunulmakla birlikte birçok ülke servet vergisi uygulamalarını hala tartışmaktadır. Türkiye'de de Varlık Vergisi gibi olağanüstü tek seferlik servet vergilerinin uygulandığı dönemler olmuştur. Ancak artan servet eşitsizliğini azaltmak için sürekli ve geniş kapsamlı sürekli bir net servet vergisi tasarlanması gerekmektedir. Bu çalışmada en üst servet gruplarını vergilendirecek ve bölüşüm ilişkilerini emek lehine değiştirecek bir servet vergisi tasarımının nasıl olması gerektiği konusunda ilkeler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Neoliberal policies implemented since the 1980s, and particularly the increasing trend toward financialization, have been key factors in the deepening of income inequality and wealth disparity. During this process, countries have placed greater emphasis on indirect taxes rather than direct taxes in their tax designs. the abolition of net wealth taxes in many countries in the 1990s or the application of wealth taxes at very low rates, the inability to effectively combat tax losses and evasion, and the broad scope of exemptions and exceptions have rendered tax policy ineffective in ensuring fairness in income and wealth distribution.Since 2020, wealth inequality, which has become even more visible with the Covid-19 pandemic, has brought wealth tax discussions to the agenda under names such as“Solidarity Tax.”Although arguments against wealth tax are presented, citing reasons such as discouraging investment and causing capital outflows, many countries are still discussing wealth tax practices. Turkey has also had periods when extraordinary one-off wealth taxes, such as the Wealth Tax, were implemented. However, to reduce growing wealth inequality, a permanent and comprehensive net wealth tax needs to be designed. This study will address the principles of how a wealth tax should be designed to tax the top wealth groups and shift distribution relations in favor of labor.