G8 ülkeleri kişi başı sera gazı emisyonu yakınsaması: Yapısal kırılmalı birim kök uygulamalı
Per capita greenhouse gas emissions convergence in G8 countries: A structural break unit root approach
  1. Tez No: 984547
  2. Yazar: NAZILA AZIZOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTLUK KAĞAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1990–2020 döneminde G8 ülkelerinin kişi başına düşen sera gazı emisyonlarının birbirine yakınsayarak ortak bir çevresel yapıya ulaşıp ulaşmadığını incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda, hem geleneksel zaman serisi birim kök testleri (ADF, PP, KPSS, ERS, Ng-Perron) hem de yapısal kırılmalı testler (Perron, ZA, LS(1), LS(2)) kullanılarak serilerin durağanlığı test edilmiştir. Ayrıca panel veri analizinde birinci nesil (Levin, Lu & Chin, Breitung, Hadri) ve ikinci nesil (Im, Pesaran & Shin, ADF-Fisher, PP-Fisher) panel birim kök testlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, hem bireysel ülke düzeyinde hem de panel genelinde serilerin büyük ölçüde birim kök içerdiği, yani durağan olmadıkları tespit edilmiştir. Bu bulgular, kişi başına düşen sera gazı emisyonlarında ülkeler arasında uzun dönemli bir yakınsama eğilimi bulunmadığını göstermektedir. Özellikle yapısal kırılmalı testler bazı ülkelerde belirli dönemlerde geçici durağanlıklar olduğunu ortaya koysa da, genel tablo küresel çevresel senkronizasyonun sağlanamadığını göstermektedir. Sonuçlar, çevresel sürdürülebilirlik açısından daha güçlü uluslararası iş birliklerine, bağlayıcı politikalara ve teknoloji/paylaşım temelli yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines whether the per capita greenhouse gas emissions of G8 countries converge toward a common environmental structure over the period 1990–2020. For this purpose, both traditional time series unit root tests (ADF, PP, KPSS, ERS, Ng-Perron) and structural break unit root tests (Perron, ZA, LS(1), LS(2)) were applied to assess the stationarity of the series. Additionally, panel data analysis was conducted using first-generation (Levin, Lu & Chin, Breitung, Hadri) and second-generation (Im, Pesaran & Shin, ADF-Fisher, PP-Fisher) panel unit root tests. The findings suggest that, at both individual and panel levels, most of the series contain unit roots and are therefore non-stationary. This indicates a lack of long-term convergence in per capita greenhouse gas emissions among the G8 countries. Although structural break tests revealed temporary stationarity for some countries during specific periods, the overall evidence points to the absence of global environmental synchronization. These results underscore the need for stronger international cooperation, binding policies, and technology-sharing approaches to achieve environmental sustainability.