İnme hastalarında modifiye dereceli motor imgeleme eğitiminin üst ekstremite motor fonksiyon, günlük yaşam aktivitesi, yaşam kalitesi ve motor imgeleme becerisi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of modified graded motor imagery training on upper extremity motor function, daily living activities, quality of life and motor imagery skills in stroke patients
- Tez No: 984548
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN YİĞİTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, inme sonrası hastalarda Modifiye Dereceli Motor İmgeleme (MDMİ) ve Dereceli Motor İmgeleme (DMİ) eğitimlerinin üst ekstremite motor fonksiyon, günlük yaşam aktivitesi, yaşam kalitesi ve motor imgeleme becerisi üzerine etkisinin araştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya inme sonrası, 40-70 yaş aralığında 46 birey, üç gruba (MDMİ: n=15, DMİ: n=15, Geleneksel Tedavi (GT): n=16) randomize olarak atanarak dahil edildi. Tüm gruplara haftada üç seans, 8 hafta boyunca, 60 dakika süreyle MDMİ, DMİ ve GT uygulandı. Tedavi öncesi, tedavi sonrası 8. hafta ve 6. ayda bireylerin üst ekstremite motor fonksiyonu Fugl Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Ölçeği (FM-UE) ve Wolf Motor Fonksiyon Testi (WMFT) ile, günlük yaşam aktiviteleri Modifiye Barthel İndeksi (MBİ), yaşam kalitesi İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Anketi (İÖYKA), motor imgeleme becerisi Kinesteik Görsel İmgeleme Anketi (KGİA), lateralizasyon performansı Recognise adlı mobil uygulama ile, mental rotasyon yeteneği ise mental kronometre yöntemi ile değerlendirildi. Tüm gruplarda tedavi sonrası üst ekstremite motor fonksiyon, günlük yaşam aktivitesi, yaşam kalitesi ve motor imgeleme becerisinde gelişme görüldü (p<0.05). Bununla birlikte MDMİ grubunun tüm parametreler üzerindeki etkisi GT'ye kıyasla daha belirgin bulundu (p<0.05). WMFT, MBİ, İÖYKA skorları DMİ'ye kıyasla MDMİ grubu lehine bulunurken İÖYKA, KGİA, lateralizasyon ve mental kronometre skorları GT'ye kıyasla DMİ grubu lehine farklılık gösterdi (p<0.05). Çalışma sonucunda, tüm müdahaleler üst ekstremite işleveselliğini iyileştirirken, özellikle MDMİ eğitiminin kısa ve uzun dönemde motor fonksiyon, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesini geliştirmede daha etkili olduğu görüldü. Gelecek çalışmalarda, MDMİ'nin farklı inme evrelerinde ve uzun dönem takiplerle etkinliğinin araştırılması; ayrıca klinik uygulamalara entegrasyonuna yönelik standart protokollerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the effects of Modified Graded Motor Imagery (MGMI) and Graded Motor Imagery (GMI) training on upper extremity motor function, activities of daily living, quality of life, and motor imagery skills in post-stroke patients. The study included 46 individuals aged 40-70 years who had suffered a stroke and were randomly assigned to three groups (MGMI: n=15, GMI: n=15, Traditional Treatment (TT): n=16). All groups received 60-minute sessions of MGMI-TT, GMI-TT, or TT, three times a week for 8 weeks. Before treatment, at 8 weeks and 6 months after treatment, upper extremity motor function of the individuals was assessed with the Fugl Meyer Upper Extremity Motor Assessment Scale (FM-UE) and Wolf Motor Function Test (WMFT), daily living activities were assessed with the Modified Barthel Index (MBI), quality of life was assessed with the Stroke-Specific Quality of Life Questionnaire (SS-QOL), motor imagery skills were assessed with the Kinesthetic Visual Imagery Questionnaire (KVIQ), lateralization performance was assessed with the Recognise mobile application, and mental rotation ability was assessed with the mental stopwatch method. Improvements in upper extremity motor function, daily living activities, quality of life, and motor imagery skills were observed in all groups after treatment (p<0.05). However, the effect of the MGMI group on all parameters was more pronounced compared to TT (p<0.05). While WMFT, MBI, and PTQL scores were ound to be in favor of the MGMI group compared to the GMI, PTQL, CGIA, lateralisation, and mental stopwatch scores differed in favor of the GMI group compared to TT (p<0.05). The study concluded that while all interventions improved upper extremity functionality, MGMI training was particularly effective in improving motor function, activities of daily living, and quality of life in the short and long term. Future studies are recommended to investigate the effectiveness of MGMI in different stroke stages and with long-term follow-up, and to develop standardised protocols for its integration into clinical practice.