Gastroözofageal reflü hastalığı olan bireylerde obstrüktif uyku apne sendromu görülme riskinin belirlenmesi
Determining the risk of obstructive sleep apnea syndrome in individuals with gastroesophageal reflux disease
- Tez No: 984584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gastroözofageal reflü hastalığı toplumda oldukça yaygın görülen ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. GÖRH'in kardiyak, solunumsal ve üst gastrointestinal sistemle ilişkili birçok ek belirti ve duruma eşlik edebildiği bilinmektedir. Bu eşlik eden durumlardan biri de uyku kalitesini bozan ve ciddi kardiyorespiratuvar sonuçlara yol açabilen obstrüktif uyku apne sendromudur. Literatürde GÖRH ile OUAS arasında karşılıklı etkileşim ve risk artışı olabileceği yönünde bulgular bulunmakla birlikte, bu ilişkinin toplumda nasıl bir dağılıma sahip olduğu hâlâ araştırılmaktadır. Bu nedenle bu çalışma, GÖRH bulunan bireylerde OUAS riskinin düzeyini belirlemek, iki durum arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve klinik açıdan erken tarama ihtiyacını değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda olup bir sağlık kuruluşuna başvuran 18–65 yaş arası toplam 421 birey ile gerçekleştirilmiştir. GÖRH riskinin belirlenmesi için GERD-Q anketi, OUAS riskinin değerlendirilmesi için ise Berlin Anketi kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistiklerle özetlenmiş; kategorik değişkenler sayı ve yüzde, sayısal değişkenler ise ortalama±standart sapma şeklinde sunulmuştur. Gruplar arası farkı belirlemek için uygun parametrik ve nonparametrik istatistiksel testler kullanılmış, anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmamıza dahil edilen 431 olgunun %59,2'si (n=255) kadın, tüm olguların yaş ortalaması 41,0±11,9 yıldır. GERD-Q ölçeğine göre hesaplanan skorlar ve tanımlara göre olguların %68,7'sinde (n=296) reflü olasılığı düşük, %31,3'ünde ise (n=135) reflü olasılığı yüksek şeklinde bulunmuştur. Berlin anketi sonucuna göre olguların %29,0'ı (n=125) yüksek risk obstrüktif sleep apne sendromu olarak tanımlanmıştır. Yüksek risk obstrüktif uyku apne sendromu oranı, GÖR hastalığı riski yüksek olan olgularda (%41,5), GÖR hastalığı riski düşük olan olgulara göre (%23,3) daha yüksek saptanmıştır. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (𝜒2(1)=14,867, p<0,01). Sonuç olarak, GÖRH riski yüksek olan bireylerde OUAS riskinin belirgin şekilde arttığı ve iki durum arasında klinik açıdan anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Bu doğrultuda GÖRH belirtileriyle sağlık kuruluşuna başvuran bireylerde OUAS açısından tarama yapılmasının, hastalıkların erken tanılanması, komplikasyonların önlenmesi ve tedavi sürecinin optimize edilmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastroesophageal reflux disease (GERD) is a common gastrointestinal disorder that significantly impacts quality of life. GERD is known to be accompanied by numerous additional symptoms and conditions related to the cardiac, respiratory, and upper gastrointestinal systems. One of these accompanying conditions is obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), which disrupts sleep quality and can lead to serious cardiorespiratory consequences. While the literature suggests a reciprocal interaction and increased risk between GERD and OSAS, the distribution of this relationship in the general population is still under investigation. Therefore, this study was conducted to determine the level of OSAS risk in individuals with GERD, to reveal the relationship between the two conditions, and to evaluate the need for early clinical screening. This descriptive and cross-sectional study was conducted with a total of 421 individuals aged 18–65 years who presented to a healthcare facility. The GERD-Q questionnaire was used to determine the risk of GERD, and the Berlin Questionnaire was used to assess the risk of OSA (Obstructive Sleep Apnea Syndrome). Data were summarized using descriptive statistics; categorical variables were presented as numbers and percentages, and numerical variables as mean ± standard deviation. Appropriate parametric and nonparametric statistical tests were used to determine differences between groups, with a significance level of p<0.05. Of the 431 cases included in our study, 59.2% (n=255) were women, and the mean age of all cases was 41.0±11.9 years. According to the scores and definitions calculated according to the GERD-Q scale, 68.7% (n=296) of the cases had a low probability of reflux, and 31.3% (n=135) had a high probability of reflux. According to the Berlin questionnaire, 29.0% (n=125) of the cases were defined as high-risk obstructive sleep apnea syndrome. The rate of high-risk obstructive sleep apnea syndrome was found to be higher in cases with a high risk of GERD (41.5%) compared to cases with a low risk of GERD (23.3%). This difference was found to be statistically significant (𝜒2(1)=14.867, p<0.01). In conclusion, it has been shown that the risk of OSA is significantly increased in individuals at high risk of GERD, and a clinically significant relationship exists between the two conditions. Accordingly, screening for OSA in individuals presenting to healthcare facilities with GERD symptoms is considered important for early diagnosis of the disease, prevention of complications, and optimization of the treatment process.