Remigration of expatriate Muslim minorities in the West: A case study of French Muslims
Batı'daki Müslüman azınlıkların geri göçü: Fransız Müslümanlar örneği
- Tez No: 984609
- Danışmanlar: PROF. DR. MONZER KAHF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Batı toplumlarındaki Müslüman azınlıklar arasında ortaya çıkan geri göç olgusunu, özellikle İslam ekonomisi ve finansı çerçevesinde Fransız Müslümanlarına odaklanarak incelemektedir. Araştırma, nitelikli Müslüman nüfusların neden zengin gelişmiş ülkeleri terk ederek Müslüman çoğunluklu ülkelere veya alternatif destinasyonlara yerleşme eğiliminde olduklarını araştırarak göç literatüründeki kritik bir boşluğu ele almaktadır. Çalışma, iki nesil boyunca 60 bireyi kapsayan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile ağırlıklı olarak dindar Müslümanlardan oluşan 198 katılımcıyla gerçekleştirilen Ayrık Seçim Deneyi'ni (ASD) birleştiren karma yöntem yaklaşımını benimser. Rastgele fayda teorisine dayanan ASD metodolojisi, dört destinasyon alternatifi arasındaki göç tercihlerini nicelleştirir: Körfez ülkeleri, Türkiye/Fas, Batılı ülkeler ve Fransa'da kalma. Çok terimli lojit modeli güçlü tahmin gücü elde eder (sözde-R² = 0,858) ve Körfez ülkelerinin en tercih edilen destinasyon olarak öne çıktığını (göç niyetlerinin %35,7'si), bunu Türkiye/Fas'ın (%27,7) takip ettiğini ve yalnızca %24,6'sının Fransa'da kalmayı tercih ettiğini ortaya koyar. Bu araştırma, ayrık seçim modellemesi kullanarak Fransa'dan Müslüman geri göç tercihlerinin ilk nicel analizini sunmakta ve kültürel kimliği ekonomik göç çerçevelerine entegre ederek İslam ekonomisi literatürüne katkıda bulunmaktadır. Bulgular, 2025-2035 döneminde Fransa için öngörülen 2,8-4,2 milyar Euro'luk toplam maliyetler ile hedef ülkelerin 1,9-3,1 milyar Euro ekonomik değer kazanacağı projeksiyonları ile önemli çıkarımlarına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the emerging phenomenon of remigration among Muslim minorities from Western societies, focusing specifically on French Muslims within the framework of Islamic economics and finance. The research addresses a critical gap in migration literature by investigating why skilled Muslim populations increasingly leave wealthy developed nations to settle in Muslim-majority countries or alternative destinations. The study employs a mixed-methods approach combining semi-structured interviews (covering 60 individuals across two generations) and a Discrete Choice Experiment (DCE) with 198 respondents, primarily practicing Muslims. The DCE methodology, grounded in random utility theory, quantifies migration preferences across four destination alternatives: Gulf countries, Türkiye/Morocco, Western countries, and remaining in France. The multinomial logit model achieves strong predictive power (pseudo-R² = 0.858), revealing that Gulf countries emerge as the most preferred destination (35.7% of migration intentions), followed by Türkiye/Morocco (27.7%), with only 24.6% preferring to remain in France. This research provides the first quantitative analysis of Muslim remigration preferences from France using discrete choice modeling, contributing to Islamic economics literature by integrating cultural identity into economic migration frameworks. The findings have significant policy implications, with projected aggregate costs to France of €2.8-4.2 billion over the 2025-2035 decade, while destination countries stand to gain €1.9-3.1 billion in economic value.