Ağaç örneklerinden ince kesit alınmasını sağlayan bir mikrotom cihazının geliştirilmesi ve imalatı
The development and production of a microtom device to take samples from wood pieces
- Tez No: 3368
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
A?AÇ ÖRNEKLERİNDEN İNCE KESİT ALINMASINI SA?LAYAN BİR MİKROTÛM CİHAZININ GELİŞTİRİLMESİ VE İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Abdulkadir GÜLLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1988 ÖZET Bu çalışma ile; ağaç örneklerinden ince kesit alınmasını sağlayan bir mikrotom cihazının geliştirilmesi ve imalatı gerçek leştirilmiştir. Cihazın tamamı 215 parçadan ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar: 1. Gövde ve Elemanları, 2. İş Bağlama Tertibatı, 3. Bıçak Bloku'dur. Geliştirilen ve imal edilen cihazın ölçme hassasiyeti, önce kesme yapılmaksızın, sonra da kesme yapılarak araştırılmıştır. Yapılan kontroller sonunda (+,-) 1 ve 2 mikron ile (+,-) 2 standart sapma sınırları için istatistiki sonuçlar çıkarılmış, ayrıca her grup ölçümün korelasyonu incelenmiştir. İstatistiki değerlendirmeler sonunda, cihazın ayar değerleri ile yükselme mikronları arasında % 0.1 ihtimalle bile tesadüfi olmayacak kesin ilişki bulunmuştur. Verilen regrasyon denklemleri yardımıyla kesilecek örnek kalınlığını, çok yaklaşık olarak be lirlemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
II THE DEVELOPMENT AND PRODUCTION OF A MICROTOM DEVICE TO TAKE SAMPLES FROM WOOD PIECES ( M.Sc. Thesis) Abdulkadir GÜLLÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1988 ABSTRACT With this study, a microtom device is developed and produced which enables to take samples from wood pieces. The device has three main parts: 1. The body and its components, 2. The system which holds the wood piece, and 3. The knife block. The whole device consist of 215 parts. The measuring accuracy of the device is controlled in two ways; first, before the cutting process and after cutting. After the controls, the statistical results for (+,-)l and 2 micron and (+,-)2 standard deviation limits are calculated. In addition, the correlation for each“group measurement”is examined. At the end of the statistical evaluations it is found out that, there is a correlation between the accuracy expected from the device and the accuracy achieved. This correlation is not coincidental even with a possibility of 0.1 %. With the help of the given regration equations it is highly possible to state the sample to be cut.