Erken dönem tefsirlerinde insan fiillerine dair âyetlere yaklaşımlar
Approaches to verses on human actions in early tafsir
- Tez No: 984610
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT OKUMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu tezde insan fiilleri, sorumluğu ve özgürlüğü konusu ilk üç asır tefsirlerinden incelenmiştir. Konuyu incelediğimiz rivayet tefsirleri İbn Ebî Hâtim'e kadar olan tefsirler, dilbilimsel tefsirler es-Sicistânî'ye kadar olan tefsirlerdir.“Fiil, amel, ḳader, ḳaḍâ, irâde, kesb, hidâyet, ḍalâlet, meşîet, istitâat, sa'y, kalplerin mühürlenmesi anlamında ḫatm ve tab' ve levh-i mahfûz bağlamında kitâb”kavramlarının geçtiği âyetler ve bu âyetler geçmeyip insan fiilleri konusunun geçtiği âyetler, ilk üç asır tefsirlerinden incelenmiştir. Birinci bölümde insan fiilleri konusundaki tartışmalar ve Kur'ân'da bu konuya dair kavramlar hakkında özet bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde konu, dilbilimsel tefsirlerden, üçüncü bölümde rivayet tefsirlerinden incelenerek veriler analiz edilmiş, tümevarım yöntemiyle genel hükümlere ulaşılmıştır; sonuç bölümünde ise bu genel değerlendirmeler özetlenmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre incelenen kavramlar Arap dilinde yaygın kullanılan ve anlaşılan kavramlar olup, insan fiilleri konusunda ilk üç asır müfessirlerinde insan sorumluluğu ve özgürlüğü fikri vardır. Bununla birlikte bazı müfessirler, hiçbir âyeti değerlendirme dışı tutmamak için Allah'ın gücünü vurgulayan âyet tefsirlerinde insanın özgür olmadığı şeklinde anlaşılabilecek ifadeler de kullanmışlardır. İnsanın her şeyi değiştirecek gücünün olmadığı; ancak yapıp ettiğinden, şartların izin verdiği ölçüde elinde olan şeylerden sorumlu olduğu hem âyetlerde hem tefsirlerinde geçmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the topic of human actions, responsibility, and freedom in the tafsir of the first three centuries. The tafsir we reviewed are tafsir bi-riwayah up to Ibn Abi Hatim and filological tafsir up to es-Sicistânî. The verses containing the concepts of“amal, qadar, qada, will, kesb, hidayah, dalalah, wish, istitaat, effort, khatm, tab', Lawh al-Mahfuz, and the book”and the verses that do not contain these concepts but address human actions are examined from the tafsir of the first three centuries. In the first section, a summary of the discussions on human actions and the concepts related to this topic in the Qur'an is provided. In the second section, the topic is analyzed through filological tafsir, and in the third section, through tafsir bi-riwayah. The data is analyzed, and general conclusions are reached through the inductive method. In the conclusion section, these general evaluations are summarized. According to the findings, the examined concepts are terms commonly used and understood in the Arabic language and the idea of freedom exists in the interpreters of the first three centuries regarding human actions. However, some interpreters used expressions that could be understood as implying that humans are not free in their actions when interpreting verses that emphasize Allah's power, in order to avoid excluding any verse from consideration. It is emphasized both in the verses and tafsir that humans do not have the power to change everything but are responsible for their actions and the things within their control, to the extent permitted by the conditions.