Research for the designing principles of wind energy powerplants
Rüzgar enerjisi elektrik santrallerinin tasarım esaslarının araştırılması
  1. Tez No: 98461
  2. Yazar: ORHAN KISA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
in ÖZET Bu çalışma içinde, rüzgar enerjisinin tarihçesi, rüzgar enerjisi ile ilgili son gelişmeler ve çalışmalar anlatılmaktadır. Rüzgar enerjisinin dünyadaki durumuna değinilmiş ve Türkiye'de rüzgar enerjisinden yararlanma imkanları anlatılmıştır. Türkiye'de rüzgar enerjisinden yararlanılabilecek olan bölgeler belirtilmiştir. Özellikle bu bölgelerden Bozcaada kesiminin özellikleri anlatılmış ve buradaki rüzgar enerjisi hesaplan yapılmıştır. Rüzgar enerjisi teknolojisi, rüzgar enerjisi dönüştürme sistemleri ve rüzgar gücünün mekanik enerjiye dönüştürülmesi gösterilmiştir. Rüzgar enerjisi dönüştürme sistemleri içindeki rüzgar türbinlerinin çeşitli tiplerinden bahsedilmiş, bu türbin tipleri için enerji hesaplan yapılmıştır. Küçük çapta bir rüzgar çiftliğinden elde edilebilecek enerji bulunmuştur. Rüzgar enerjisinin ekonomik ve çevresel etkileri de bulunmaktadır. Rüzgar enerjisinin tesis ve elektrik maliyetleri verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Rüzgar Enerjisi, Rüzgar Türbini
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, short history of wind energy, last developments and studies of wind energy have been described. Case too world of wind energy has been mentioned and made use of to benefit from possibilities of wind energy have been described in Turkey. Wind energy will be able to make use of to benefit from areas have been stated in Turkey. Bozcaada part of this areas have been described and calculations of wind energy have been made in here. Technology of wind energy, Wind Energy Conversion Systems and converts the mechanical energy of wind power have been shown. Types of wind turbine have been mentioned in wind energy conversion systems and calculation for this types of turbine have been done. Energy will be able to get of a small wind farm have been found. Economical and environmental effects of wind energy was found. Foundation and electric cost of wind energy have been given. KEY WORDS: Wind Energy, Wind Turbine