Ürün geliştirme sürecinde değer analizi ve hedef maliyet yaklaşımı
Value analysis target costing approach during product development cycle
  1. Tez No: 98462
  2. Yazar: MAHMUT FUAT SEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GEDİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
URUN GELİŞTİRME SURECİNDE DEĞER ANALİZİ VE HEDEF MALİYET YAKLAŞIMI ÖZET Günümüzün yoğun rekabet ortamında, firmaların ucuz maliyetli, müşterinin istediği fonksiyonelliğe sahip yüksek kaliteli ürünleri geliştirmekte uzmanlaşması gerekmektedir. Ürünlerin piyasaya sürüldüklerinde başarılı olmalarım garanti altına alabilmek için, firmaların entegre kalite, fonksiyonellik ve maliyet yönetim sistemleri geliştirmeleri gerekir. Bu sistemler yüksek kalite ve fonksiyonellikteki ürünleri ucuza tasarlamak ve üretmek için firma çapında bir disiplin oluşturmalıdır. Bu nedenle maliyet yönetim programının amacı firmadaki herkese maliyet azaltmada sistematik yaklaşım disiplinini aşılamaktır. Bu disiplin ürün veya servisin ilk tasarlandığı andan itibaren başlamalı ve üretimi sürdüğü sürece devam etmelidir. Maliyet yönetim programı tüm yan sanayi ve müşteri zincirine de yayılmalıdır. Etkin maliyet yönetimi ürünün tasarımıyla başlar. Ürünün tasarımı tamamlandıktan sonra çoğu maliyeti belirlenmiş olur. Örneğin komponent sayısı, kullanılacak malzemeler, montaj süresi büyük ölçüde ürünün tasarımıyla belirlenmiş olur. Ürün maliyetinin % 70-90 kadarı tasarımla belirlendiğinden, tasarım değişikliği yapılmadan bu maliyetlerin azaltılması mümkün değildir. Sonuç olarak etkin bir maliyet yönetim programı üretime olduğu kadar ürünün tasarım safhasına da odaklanmahdır. Pek çok Japon firması tarafından kullanılan temel maliyet yönetim metodu, hedef maliyet ve değer analizinin bir kombinasyonudur. Hedef maliyetin iki temel amacı vardır. İlki beklenen veya hedeflenen satış fiyatına ve kar marjına bağlı olarak ürünün üretilmesi gereken maliyeti belirlemektir. İkinci amaca ise hedef maliyetin komponentlere paylaştınlmasıyla ulaşılır. Bu noktada yan sanayilerin yeterli kazanç sağlamaları şartıyla kendilerinden istenen hedef fiyatta komponentleri vermeleri istenir. Değer analizi ürünlerin ve servislerin fonksiyonlarım inceleyen ve bu fonksiyonların, firmanın maliyet hedeflerine uygun şekilde yerine getirilmesini sağlayacak yollan bulan, organize bir çabadır. Hedef maliyet gibi değer analizi de ürün geliştirme sürecinde uygulanır ve farklı disiplinlerden kişilerin yer aldığı takım çalışmasını gerektirir. xıHer ürün geliştirme çalışmasının çıkış noktası müşteri ihtiyaçlarıdır. Müşteri isteklerinin ürüne yansıtılmasının sağlanabilmesi için, isteklerin belirli bir sistematik dahilinde işlenmesi gerekir. Müşteri isteklerinin işletmenin teknik diline dönüştürülmesinde kullanılabilecek en etkin yöntemlerden biri, kalite fonksiyonlarının paylaştırılması yöntemidir. Müşteri isteklerinin fonksiyonlara dönüştürülmesinde ve aynı fonksiyonları sağlayacak farklı çözümler araştırılırken değer analizi yöntemi kullanılır. Bulunan çözümlerin hedef maliyete ve istenilen performans değerlerine uygun olması gerekir. Tasarım uygulaması bölümünde hedef maliyet yöntemiyle mevcut bir modelden yola çıkılarak yeni bir çamaşır makinasınm tasarlanması gösterilmiştir. Hedef maliyet yöntemiyle müşteri gözünde önem derecelendirilmesi yapılmış ve tasarım ile ucuzlatma çalışmaları bu derecelendirmeye göre yürütülmüştür. xıı
Özet (Çeviri)
VALUE ANALYSIS AND TARGET COSTING APPROACH DURING PRODUCT DEVELOPMENT CYCLE SUMMARY In today's intensely competitive environments, firms must become experts at developing low-cost, high quality products that have the functionality customers demand. They must develop integrated quality, functionality, and cost management systems that ensure that products are successful when launched. These systems must create a firmwide discipline to design and manufacture products of high quality and functionality at low cost. Thus, the objective of the cost management program is to instill in everyone in the firm a disciplined approach to cost reduction. This discipline must begin when products or services are first conceived, continue during manufacturing, and end only when they are discontinued. The cost management program must also spread across the entire supplier and customer chains. Effective cost management must start at the design stage of a product's life. Once a product is designed, most of its costs are committed. For example, the number of components, the different types of materials used, the time it takes to assemble are all determined primarily by the way the product is designed It is estimated that as much as % 70-90 of a product's costs are designed in; that is, they cannot avoided without redesigning the product. Consequently, effective cost management programs must focus on the design as well as the manufacturing phase of a product's life cycle. The primary cost management method used by many Japanese firms to control cost during the product design stage is a combination of target costing and value analysis. Target costing has two primary objectives. The first to identify the cost at which the product must be manufactured if it is to earn its target profit margin at its expected or target selling price. The second objective of target costing is achieved by decomposing the target cost down to a component level. The firm's suppliers then are expected to find ways to deliver the components they sell at the target prices set by their customers while still making adequate returns. Value analysis is an organized effort to analyze the functions of goods and services and find ways to achieve those functions in a manner that allows the firm to meet its target costs. Like target costing, xiuvalue analysis is applied during the design phase of product development and involves a multidisciplinary, team based approach. Every product development idea is based on customer needs. A systematic procedure should be utilised to reflect the customer requirements to a product. Quality Function Deployment is one of the powerful techniques used to translate the requirements of customers into the technical language of the company. To translate the customer requirements into the functions and find ways to achieve those functions value analysis is applied. Those solutions should meet the target cost and performance specifications. By the design application, a new washing machine derived from a existing model using the target costing method is designed. By using the target costing method a value ranking in the eyes of customers is made and design for cost reduction is made according to this ranking. xiv