Diyarbakır ilinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının çevre muhasebesi algılarına yönelik bir araştırma
A study on the perceptions of environmental accounting among accounting professionals operating in Diyabakır province
  1. Tez No: 984613
  2. Yazar: ELİF MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE KIYMAZ KIVRAKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kurum kuruluşların sürdürebilirlik kavramını benimsemeleri, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi, sanayileşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte önemi gün geçtikçe artan çevre muhasebesi kavramına odaklanmıştır. Çevre muhasebesinin tarihi, önemi ve sürdürebilirlik kavramıyla ilişkisi aktarılmıştır. İşletmelerin, faaliyetleri sırasında çevre muhasebesine özen göstermeleri gerektiği bu araştırmada detaylı bir şekilde ifade edilmiştir. Bununla birlikte muhasebe meslek mensuplarına da bazı sorumluluklar yüklendiği ve bu sorumlulukların yerine getirilmesi gerektiğine değinilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Diyarbakır ilinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının çevre muhasebesi kavramına yönelik bilgi düzeylerini, algılarını ve bu konudaki tutumlarını belirlemektir. Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi demografik özelliklerin çevre muhasebesine yönelik oluşan algıdaki etkisinin araştırılması çalışmanın bir diğer hedefidir. Bu kapsamda Diyarbakır Serbest Mali Müşavirler Odası'na (DSMMO) kayıtlı 70'i kadın 185'i erkek olmak üzere toplam 255 muhasebe meslek mensubu ile yüzyüze görüşülerek anket gerçekleştirilmiştir. Dört bölümden oluşan ankette katılımcıların çevre muhasebesine yönelik algılarını ölçmeye yönelik sorular yer almıştır. Elde edilen veriler frekans dağılımları, ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerin yanısıra T-testi ve ANOVA gibi istatistikler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada toplam 11 hipotez oluşturulmuştur. Oluşturulmuş 11 hipotezden 7'i kabul edilmiş ve 4'ü reddedilmiştir. Genel olarak katılımcıların cinsiyetleri çevre muhasebesine yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. Katılımcıların genel olarak çevre muhasebesi hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları ve bu alanda gerekli seminer ve konferansların verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of environmental accounting, which has become increasingly important due to the adoption of the concept of sustainability by institutions and organizations, the reckless consumption of natural resources, industrialization, and technological advancements. The history, importance, and relationship of environmental accounting to the concept of sustainability are discussed. This study provides a detailed explanation of the need for businesses to pay attention to environmental accounting throughout their operations. It also emphasizes that accounting professionals are also charged with certain responsibilities, and these responsibilities must be fulfilled. The primary objective of this study is to determine the knowledge, perceptions, and attitudes of accounting professionals operating in Diyarbakır Province regarding the concept of environmental accounting. Among the objectives is to investigate the impact of demographic characteristics such as age, gender, and education level. To achieve these objectives, a face-to-face survey was conducted with 255 accounting professionals—70 women and 185 men registered with the Diyarbakır Chamber of Certified Public Accountants (DSMMO). The four-part survey included a scale and demographic questions to measure participants' perceptions of environmental accounting. The data obtained were analyzed using descriptive statistics such as frequency distributions, mean and standard deviation, as well as t-tests and ANOVA using SPSS. A total of 11 hypotheses were generated for the study, and the analyses related to these hypotheses are described in detail. Of the 11 hypotheses, 7 were accepted and 4 were rejected. Overall, a significant difference was observed between gender and environmental accounting. It was concluded that participants generally lacked sufficient knowledge about environmental accounting and that the necessary seminars and conferences should be held in this area.