Millî Kütüphane Ankara Genel Kitaplığı 160 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Transcripted text of the poetry journal registered at number 160 in The National Library Ankara General Library and its classification according to The Systematic Classification Project of MESTAP
  1. Tez No: 984647
  2. Yazar: PELİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KOLUNSAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Klasik Türk edebiyatı tarihi ile ilgili yapılan araştırmalarda önemli bir yere sahip olan şiir mecmuaları; dönemin edebî anlayışını, öne çıkan şairleri ve rağbet gören şiir türlerini yansıtması bakımından önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Çalışmanın konusu, Millî Kütüphane Ankara Genel Kitaplığı 160 numarada kayıtı olan şiir mecmuasıdır.İncelediğimiz mecmua çoğunlukla Alevi-Bektaşi şairlerin bir araya getirildiği bir mecmuadır. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm dokümantasyon ve literatür bölümüdür. Bu bölümde mecmuanın künyesi, yazı ve istif özellikleri gibi bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde ise mecmuanın tertip ve mürettibine dair özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde mecmuada bulunan şairler, nazım şekilleri, şiirlerin ölçüleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise metnin kurulması sırasında benimsenen ilkeler belirtilmiş,“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)”dâhilinde hazırlanan bu çalışma, çeviri yazı alfabesi ile günümüz harflerine aktarılmış ve manzumelerin akademik neşirlerle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry journals, which hold a significant place in research on the history of classical Turkish literature, are among the most important sources because they reflect the literary philosophy of the period, prominent poets, and popular poetic genres. The subject of this study is the poetry magazine registered at number 160 in the National Library Ankara General Library. The journal we are examining primarily brings together Alevi-Bektashi poets. Our study consists of four main sections. The first section is documentation and literature. This section includes information such as the journal's imprint, script, and compositional features. The second section provides details about the journal's organization and typewriter. The third section provides information on the poets, verse forms, and meter of the poems included in the journal. The fourth section outlines the principles adopted during the construction of the text. This study, prepared as part of the "Mecmuas Systematic Classification Project (MESTAP), was transcribed into modern letters using the transcription alphabet, and the poems were compared with academic publications.