Sağlık yapıları mimarisindeki yapısal ve teknolojik gelişmeler: Bursa şehir hastanesi
Structural and technological developments in healthcare architecture: The case of Bursa city hospital
  1. Tez No: 984699
  2. Yazar: HİLAL ÇIKRIKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinin çeşitlenmesi ve ileri tıbbi teknolojilerin artan kullanımı, sağlık yapılarında işlevsel olduğu kadar yapısal ve mekânsal dönüşümleri de beraberinde getirmiştir. Bu tez çalışmasında, 21. yüzyılda Türkiye'de sağlık yapılarında hız kazanan yapısal, teknolojik ve yenilikçi gelişmeler incelenmiş; bu gelişmelerin küresel eğilimlerle karşılaştırmalı olarak hangi noktada yer aldığı değerlendirilmiştir. Çalışmada, sağlık yapılarının tarihsel gelişimi hem dünyada hem Türkiye'de ele alınmış, ardından yapı teknolojilerindeki, bilişim ve komünikasyon teknolojilerindeki, tıbbi teknolojilerdeki ve yenilikçi tasarım yaklaşımlarındaki çağdaş gelişmeler incelenmiştir. Alan araştırması, Türkiye'nin son dönem en büyük sağlık yatırımlarından biri olan Bursa Şehir Hastanesi örneği üzerinden yürütülmüştür. Yapı; taşıyıcı sistem, yapı malzemeleri, çağdaş yapım teknikleri, fonksiyonel alanlar ve teknolojik altyapı açısından incelenmiş; elde edilen bulgular değerlendirme tabloları ile desteklenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de sağlık yapılarındaki dönüşümün yalnızca teknolojik gelişmelerle değil, aynı zamanda kullanıcı odaklılık, esneklik, güvenlik ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda şekillendiği ortaya konmuştur. Bu doğrultuda, gelecekte inşa edilecek sağlık yapılarının planlanmasına katkı sunabilecek öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The diversification of healthcare services and the increasing use of advanced medical technologies have brought not only functional but also structural and spatial transformations in healthcare buildings. In this thesis study, the structural, technological, and innovative developments that have accelerated in healthcare buildings in Turkey in the 21st century were examined, and their position in comparison with global trends was evaluated. The historical development of healthcare buildings was addressed both in the world and in Turkey, followed by an analysis of contemporary developments in building technologies, information and communication technologies, medical technologies, and innovative design approaches. The field research was conducted on Bursa City Hospital, one of the largest recent healthcare investments in Turkey. The building was examined in terms of structural system, building materials, contemporary construction techniques, functional areas, and technological infrastructure; and the findings were supported by evaluation tables. As a result, it was revealed that the transformation of healthcare buildings in Turkey has been shaped not only by technological advancements but also by principles of userorientation, flexibility, safety, and sustainability. Accordingly, proposals have been developed to contribute to the planning of healthcare buildings to be constructed in the future.