Okul öncesi dönem çocuğu olan ebeveynlerde birlikte ebeveynlik ve anne bekçiliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between coparenting and maternal gatekeeping in parents with preschool children
- Tez No: 984712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocuğu olan ebeveynlerin birlikte ebeveynlik düzeyleri ile annelerin sergilediği anne bekçiliği davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ebeveynlerin demografik özelliklerine göre birlikte ebeveynlik ve anne bekçiliği algılarında anlamlı farklılık olup olmadığı da değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda ilişkisel tarama modeli benimsenmiş ve çalışmaya 180 anne ve 163 baba olmak üzere toplam 343 ebeveyn katılmıştır. Veri toplama aracı olarak,“Ortak Ebeveynlik Ölçeği”ve“Okul Öncesi Dönem (3-6 yaş) Annelik Bekçiliği Ölçeği- Anne ve Baba Formu”kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin bilgileri içeren demografik bilgi formu da araştırmada yer almıştır. Elde edilen veriler SPSS 31.0 programı aracılığıyla analiz edilmiş; Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis, Spearman Korelasyon gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, birlikte ebeveynlik ile anne bekçiliği arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgu, annelerin birlikte ebeveynliğe ilişkin algıları arttıkça, anne bekçiliği davranışlarının azaldığını göstermektedir. Çalışmanın önemi, ebeveynler arası iş birliği ve rollerin paylaşımının çocuğun gelişimi üzerindeki etkilerini daha iyi anlamaya katkı sağlamasıdır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, ebeveynlere yönelik destek programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between coparenting levels of parents with preschool-aged children and maternal gatekeeping behaviors exhibited by mothers. Additionally, the study investigates whether perceptions of coparenting and maternal gatekeeping significantly differ based on parents' demographic characteristics. In line with this purpose, a relational survey model was adopted, and the study included a total of 343 parents—180 mothers and 163 fathers. The“Coparenting Inventory”and the“Maternal Gatekeeping Scale for Preschool Period- Mother and Father Form”were used as data collection tools. Furthermore, a demographic information form was included to gather data on participants' background characteristics. The data were analyzed using SPSS 31.0 software, employing statistical methods such as Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis, Spearman Correlation. The results revealed a significant negative relationship between coparenting and maternal gatekeeping. This finding indicates that as mothers' perceptions of coparenting increase, their maternal gatekeeping behaviors tend to decrease. The significance of this study lies in its contribution to a better understanding of how cooperation and the division of roles between parents impact child development. Based on the findings, it is recommended that support programs targeting parents be developed and implemented.