Yeni nesil fen öğretimi sorularıyla tasarlanan ciddi oyunlarda öğrencilerin akış ve motivasyon düzeyleri ile akademik başarılarına etkisi
The effect of serious games designed with next-generation science teaching questions on students' flow, motivation levels, and academic achievement
  1. Tez No: 984711
  2. Yazar: ZEYNEL YILDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BAYDAŞ ÖNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yeni nesil fen öğretimi sorularıyla tasarlanan ciddi oyunlarda öğrencilerin akış ve motivasyon düzeyleri ile akademik başarılarına etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca akış ve motivasyonun akademik başarı üzerindeki yordayıcı etkisini incelemektedir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ve ilişkisel tarama modeli bir arada kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin doğusunda yer alan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmada deney grubunda 28, kontrol grubunda 28 olmak üzere toplam 56 öğrenci yer almıştır. Örnekleme sürecinde ulaşılabilir örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Uygulama süreci 6 ders saati olarak planlanmış ve deney grubuna yeni nesil fen öğretimi sorularıyla tasarlanan ciddi oyun etkinlikleri uygulanırken, karşılaştırma grubunda geleneksel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak fen başarısını ölçmek için başarı testi, öğrencilerin duyuşsal özelliklerini belirlemek amacıyla Materyale Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Akış Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız örneklem t-testleri ve eregresyon analizleri kullanılmış; akış ve motivasyon için ise tanımlayıcı istatistiklerle düzeylerine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, yeni nesil fen öğretimi sorularıyla tasarlanan ciddi oyunun öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin motivasyon düzeylerinde özellikle dikkat, uygunluk, güven ve memnuniyet boyutlarında yüksek puanlar elde ettikleri görülmüştür. Deney grubunda yer alan öğrencilerin akış ölçeğinden elde ettiği skorlar ise öğrenme sürecine tam katılım sağladıklarını ve yüksek düzeyde akış deneyimi yaşadıklarını göstermektedir. Akış ve motivasyon değişkenlerinin öğrencilerin akademik başarılarını yordamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effects of serious games designed with new-generation science teaching questions on students' flow and motivation levels as well as their academic achievement. In addition, it examines the predictive effects of flow and motivation on academic achievement. The research employs a quantitative approach, combining a pretest–posttest quasi-experimental design with a control group and a correlational survey model. The study group consists of 8th-grade students attending a public middle school located in eastern Türkiye. A total of 56 students participated in the study, with 28 in the experimental group and 28 in the control group. Convenient sampling was used during the selection of participants.The implementation process was planned as six class hours. While the experimental group engaged in serious game activities designed with new-generation science teaching questions, the comparison group received instruction through traditional teaching methods. Data collection instruments included an achievement test to measure students' science achievement, and the Motivation Towards Instructional Material Scale and the Flow Scale to assess students' affective characteristics. In the analysis of the data, dependent and independent samples t-tests and regression analyses were applied; additionally, descriptive statistics were used to determine flow and motivation levels.The findings indicate that the serious game designed with new-generation science teaching questions improved students' academic achievement. Students also scored high on the motivation scale, particularly in the subdimensions of attention, relevance, confidence, and satisfaction. The flow scores obtained from the experimental group show that students fully engaged in the learning process and experienced a high level of flow. Finally, it was determined that the variables of flow and motivation did not predict students' academic achievement.