Özel yetenekli öğrencilerin matematiksel dayanıklılık, matematik kaygısı ve ebeveyn akademik başarı baskısı-desteği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between gifted students' mathematical resilience, mathematics anxiety and parental academic achievement pressure-support
  1. Tez No: 984714
  2. Yazar: NAZLI DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KOZA ÇİFTÇİ KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada özel yetenekli öğrencilerin matematiksel dayanıklılık, matematik kaygısı ve ebeveyn akademik başarı baskısı-desteği düzeylerini belirleyerek, arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklem grubu, Akdeniz Bölgesindeki bir ilin merkez ilçelerinde bulunan BİLSEM'lerde öğrenim gören öğrencilerin oluşturduğu evren içerisinden tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, ortaokulda öğrenim gören 280 özel yetenekli öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Matematikte Akademik Yılmazlık Ölçeği (MAYÖ), Matematik Kaygısı Ölçeği (MKÖ), Ebeveyn Akademik Başarı Baskısı-Desteği Ölçeği (EABBDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc çoklu karşılaştırma tekniklerinden Tukey testi ve Tamhane's T2 testi kullanılmış, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi gibi parametrik testlerden yararlanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, matematiksel dayanıklılık ile matematik kaygısı arasında negatif yönlü ve güçlü düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğuna; matematiksel dayanıklılık ile ebeveyn akademik başarı desteğinin pozitif, ebeveyn akademik başarı baskısının negatif yönde anlamlı bir ilişkiye sahip olduğuna; matematik kaygısının ebeveyn akademik başarı desteği ile negatif yönde, ebeveyn akademik başarı baskısı ile pozitif yönde anlamlı ilişkilere sahip olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the levels of mathematical resilience, mathematics anxiety and parental academic pressure-support among gifted students, and to examine the relationships among these variables. A correlational survey model was employed. The sample group was selected through stratified sampling method from students attending Science and Art Centers (BİLSEM) in a central district of the Mediterranean region. The study was conducted during the 2024–2025 academic year and included 280 gifted students. Data were collected using a personal information form, the Mathematics Academic Resilience Scale (MARS), the Mathematics Anxiety Scale (MAS), and the Parental Academic Pressure and Support Scale (PAAPSS). For data analysis, correlation analysis, descriptive analysis, independent samples t-test, ANOVA, and post hoc multiple comparison techniques, including Tukey's test and Tamhane's T2 test were utilized. The findings revealed a significant negative relationship between mathematical resilience and mathematics anxiety. Mathematical resilience was positively associated with parental support and negatively associated with parental pressure. Furthermore, mathematics anxiety was negatively related to parental support and positively related to parental pressure.