Psikosomatik belirtiler gösteren 6-10 yaş arası çocuklarda akran ve aile işlevselliği
Peer and family functioning in children aged 6–10 with psychosomatic symptoms
- Tez No: 984724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSAK PARDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikosomatik belirtiler gösteren 6–10 yaş arası çocukların aile işlevselliği ve akran işlevselliği düzeylerini incelemektir. Psikosomatik belirtiler, çocukların yaşadıkları duygusal sıkıntıları doğrudan ifade edemedikleri durumlarda bedensel yakınmalar yoluyla dışa vurabildikleri bir iletişim biçimi olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde ilkokula devam eden 82 çocuk oluşturmaktadır. Veriler, çocuklara yüz yüze uygulanmış olan kağıt-kalem temelli ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Çocuklar İçin Somatizasyon Envanteri, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Akran İlişkileri Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon ve bağımsız örneklem t-testi gibi nicel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, aile işlevselliği düşük olan çocuklarda psikosomatik belirti düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğunu, benzer şekilde akran ilişkileri zayıf olan çocukların da daha yoğun psikosomatik belirtiler bildirdiğini göstermektedir. Cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre yapılan analizlerde anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bulgular, çocuklarda görülen psikosomatik belirtilerin yalnızca bireysel ya da biyolojik nedenlerle değil, aynı zamanda aile içi ilişkiler ve sosyal bağlamla da yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, çocuklara yönelik psikoeğitim ve erken müdahale programlarının önemini vurgulamakta; aile ve akran ilişkilerinin çocuk sağlığı üzerindeki belirleyici rolüne dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of family and peer functioning in children aged 6 to 10 who exhibit psychosomatic symptoms. Psychosomatic symptoms are considered a form of communication through which children may express emotional distress, particularly when they are unable to verbalize their feelings directly. The sample of the study consists of 82 primary school children residing in Istanbul. Data were collected through paper-based self-report questionnaires administered face-to-face. The instruments used in the study include the Children's Somatization Inventory (CSI-24), the Family Assessment Device (FAD), and the Peer Relationship Evaluation Scale (PRES). Quantitative data analysis techniques such as Pearson correlation and independent samples t-test were employed to analyze the data. The findings revealed that children from families with low levels of functionality exhibited significantly higher levels of psychosomatic symptoms. Similarly, children with weak or problematic peer relationships reported more intense psychosomatic complaints. No statistically significant differences were found in terms of gender or age. The results indicate that psychosomatic symptoms in children are not only related to individual or biological factors but are also closely associated with the quality of familial and social relationships. The findings highlight the importance of early intervention and psychoeducational programs targeting both families and schools and emphasize the critical role of relational environments in children's physical and emotional well-being.