Enerji ve kaynak verimliliğinin değerlendirilmesi; otomotiv yan sanayii - sıcak şekillendirme tesisi örneği
Evaluation of energy and resource efficiency; automotive supply industry - hot forming plant example
- Tez No: 984740
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA ÖRÜÇ KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türk otomotiv yan sanayinde sıcak şekillendirme ve bu sürece bağlı yardımcı tesislerde sürdürülebilirlik faaliyetlerinin analizini sunmaktadır. Sıcak şekillendirme, otomotiv sektöründe yüksek mukavemetli parçaların üretimi için kritik bir rol oynarken, enerji tüketimi, kaynak verimliliği ve emisyonlar gibi çevresel faktörlere de doğrudan etki etmektedir. Bu çalışma, sıcak şekillendirme süreçlerindeki verimliliği artırmak ve çevresel etkileri azaltmak amacıyla uygulanan sürdürülebilirlik odaklı teknolojilerin ve yöntemlerin etkililiğini değerlendirmektedir. Çalışma kapsamında, Türk otomotiv yan sanayinde sıcak şekillendirme süreçlerinde kullanılan enerji yönetim sistemleri, atık ısı geri kazanım teknolojileri ve düşük emisyonlu fırın sistemleri gibi yenilikçi uygulamalar ele alınmıştır. Bu teknolojilerin enerji tasarrufu, karbon ayak izi azaltımı ve kaynak kullanımında sağladığı iyileştirmeler detaylandırılmıştır. Özellikle yüksek verimli ısıtma sistemleri ve atık ısı geri kazanım uygulamalarının, enerji tüketimini düşürürken karbon salınımlarını da azaltmada önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen saha çalışmaları ve örnek uygulamalar, sürdürülebilirliğe yönelik teknolojik yeniliklerin sektöre entegrasyonunun hem çevresel hem de ekonomik faydalar sunduğunu göstermektedir. Çalışmanın bulguları, sıcak şekillendirme tesislerinde çevresel etkinin minimize edilmesi için hangi teknolojilerin daha verimli sonuçlar sağladığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, çalışma sektördeki karar vericiler için sürdürülebilirlik odaklı stratejilerin geliştirilmesine ve sıcak şekillendirme süreçlerinde verimliliği artıracak çözümlerin uygulanmasına yönelik rehber niteliği taşımaktadır. Bu araştırma, otomotiv yan sanayiinin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak politika ve stratejilerin belirlenmesi adına önemli öneriler sunmakta, sektördeki çevresel sürdürülebilirlik uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik bir kaynak olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analysis of sustainability practices in hot stamping and auxiliary facilities within the Turkish automotive supplier industry. Hot stamping plays a critical role in producing high-strength components for the automotive sector while directly impacting environmental factors such as energy consumption, resource efficiency, and emissions. This study evaluates the effectiveness of sustainability-focused technologies and methods aimed at enhancing efficiency and minimizing environmental impacts within hot stamping processes. The research examines innovative applications used in the Turkish automotive supplier industry's hot stamping processes, including energy management systems, waste heat recovery technologies, and low-emission furnace systems. The improvements these technologies provide in energy savings, carbon footprint reduction, and resource efficiency are detailed. Notably, high-efficiency heating systems and waste heat recovery applications were found to significantly contribute to reducing energy consumption and carbon emissions. Field studies and exemplary applications within the thesis demonstrate that integrating sustainability-oriented technological innovations into the sector offers both environmental and economic benefits. The findings reveal which technologies yield the most effective results in minimizing environmental impact within hot stamping facilities. In this context, the study serves as a guide for industry decision-makers in developing sustainability-oriented strategies and implementing solutions that increase efficiency in hot stamping processes. This research offers valuable recommendations for identifying policies and strategies that will support the sustainable development goals of the automotive supplier industry, positioning itself as a key resource for promoting the dissemination of environmental sustainability practices within the sector.