Ephedra distachya / denizüzümü bitkisiyle olası bir zehirlenmenin moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of possible poisoning with Ephedra distachya by molecular methods
- Tez No: 984745
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Adli Tıp, Botany, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Ephedra distachya, tıbbi ve toksikolojik açıdan önemli bir bitki olarak uzun süredir araştırılmaktadır. İçerdiği efedrin maddesi, astım tedavisinde kullanılmış ve farmakolojik çalışmalara önemli katkılar sunmuştur. Ancak bu maddenin psikotropik ve toksik etkileri, özellikle psikotik vakalarla ilişkilendirilerek incelenmiştir. Morfolojik özellikleri ve taksonomik sınırları açısından tartışmalı bir konumda bulunan bu tür, moleküler tekniklerle daha detaylı anlaşılmaktadır. ITS bölgesi analizleri, türler arası ilişkilerin belirlenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Adli bilimlerde, E. distachya'nın doğru tanımlanması ve zehirlenme vakalarının çözümü, moleküler analizlerle mümkün hale gelmiştir. Bu çalışma, bitkinin farmakolojik, toksikolojik ve taksonomik özelliklerini inceleyerek, adli süreçlerdeki önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, efedrin ve benzeri maddelerin üretimi, taşınması ve satışı uluslararası sözleşmeler ve ulusal yasalarla sıkı bir şekilde kontrol altına alınmıştır. Bu maddelerin yasa dışı uyuşturucu üretiminde kullanılması, ele geçirilme oranlarında artışa neden olmuştur. Bitkinin endüstriyel kullanımı, farmasötik ve kimyasal sektörlerle sınırlı olmayıp, geleneksel tıpta ve bitkisel takviye ürünlerinde de yer almaktadır. Ancak, bu tür ürünlerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, birçok ülkede yasal düzenlemelere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ephedra distachya has long been studied due to its significant medicinal and toxicological properties. The plant contains ephedrine, a compound that has been utilized in the treatment of asthma and has made substantial contributions to pharmacological research. However, the psychotropic and toxic effects of ephedrine have been investigated, particularly in relation to psychotic episodes. Morphologically and taxonomically, E. distachya remains a controversial species, but molecular techniques have provided more detailed insights. Analysis of the ITS region has played a crucial role in clarifying interspecies relationships. In forensic science, accurate identification of E. distachya and the resolution of poisoning cases have been made possible through molecular analyses. This study emphasizes the pharmacological, toxicological, and taxonomic characteristics of the plant and highlights its significance in forensic investigations. Furthermore, the production, transportation, and sale of ephedrine and similar substances are strictly regulated under international conventions and national laws. The use of these substances in the illicit manufacture of narcotics has led to an increase in seizure rates. The industrial use of the plant extends beyond the pharmaceutical and chemical sectors and includes applications in traditional medicine and herbal supplements. However, due to the adverse health effects of such products, many countries have implemented legal regulations governing their use.