Annelerin algıladıkları sosyal desteğin emzirme özyeterliliği ve yetersiz süt algısı ile ilişkisi
Relationship between mothers' perceived social support and breastfeeding self-efficacy and perception of insufficient milk
  1. Tez No: 984746
  2. Yazar: AYSUN KAYGI ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA GÜLBETEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, annelerin algıladıkları sosyal destek ile emzirme özyeterlilikleri ve yetersiz süt algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Method: Araştırma, Ağustos-Aralık 2024 tarihleri arasında Iğdır ilinde bulunan Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesi ve Iğdır İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 528 lohusa ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Sosyo-Demografik Veri Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“ Yetersiz Süt Algısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamına alınan annelerin %34,1'i (180) üniversite mezunu, %79,2'si (418) çekirdek aile tipine sahip, %54,9'un (290) gelirinin giderine eşit ve %37,1'i ise (196) herhangi bir iş yerinde çalışmaktadır. Annelerin %72,3'ü (382) şehir merkezinde yaşadığı, %49,6'sı (262) eşinden bebek bakımı ve sosyal destek aldığını ve %86'sı (454) bebeğini emzirdiğini belirtmiştir. Son olarak araştırmaya katılan annelerin ortalama yaşı 29,87±5,626 ve ortalama çocuk sayısı 2,17±1,161 şeklindedir. Yapılan istatistiksel analizler, yüksek sosyal destek algısının daha yüksek emzirme özyeterliliği ve daha düşük yetersiz süt algısı ile anlamlı şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç: Sosyal destek ağlarının güçlendirilmesi, daha uzun emzirme sürelerine ve daha sağlıklı anne-bebek bağlanmasına katkı sağlayarak, kamu sağlığı açısından olumlu sonuçlar doğurabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between mothers' perceived social support, breastfeeding self-efficacy, and perceptions of insufficient milk. Material and Method: The study was conducted with 528 puerperal women registered at Dr. Nevruz Erez State Hospital and Family Health Centers affiliated to Iğdır Provincial Health Directorate in Iğdır province between August and December 2024. Data were collected using the“Socio-Demographic Data Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”,“Breastfeeding Self-Efficacy Scale”, and“Insufficient Milk Perception Scale”. Findings: Of the mothers included in the study, 34.1% (180) were university graduates, 79.2% (418) had a nuclear family type, 54.9% (290) had an income equal to their expenses, and 37.1% (196) worked in any workplace. 72.3% (382) of the mothers stated that they live in the city center, 49.6% (262) receive baby care and social support from their spouses, and 86% (454) breastfeed their babies. Finally, the average age of the mothers participating in the study was 29.87±5.626 and the average number of children was 2.17±1.161. The statistical analyses revealed that high perception of social support was significantly associated with higher breastfeeding self-efficacy and lower perception of insufficient milk. Conclusion: Strengthening social support networks may contribute to longer breastfeeding durations and healthier mother-infant attachment, which may have positive consequences for public health.