Kamu spor örgütlerinde yöneticilerin paternalist liderlik davranışları ile personelin iş doyumu ve örgütsel adalet algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between paternalistic leadership behaviors of managers and job satisfaction and organizational justice perception of staff in public sport organizations
- Tez No: 984832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu spor örgütlerinde çalışanların paternalist liderlik algılarının, örgütsel adalet ve iş doyumu düzeyleriyle ilişkisini incelemektir. Çalışma, Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan personelin yönetim uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerinin örgütsel tutumlara etkisini ortaya koymak üzere ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 522 personel oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, Paternalist Liderlik Ölçeği Kısa Versiyonu, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Örgütsel Adalet Ölçeği kullanılmış; veriler SPSS 24.0 ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre; cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve toplam çalışma yılı değişkenlerine göre ölçek puanlarında anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0.05). Buna karşın bekâr çalışanların,“iş yerinde aile ortamı”ve paternalist liderlik toplam puanlarında evli çalışanlara göre daha yüksek algılara sahip olduğu belirlenmiştir. Sözleşmeli personelin, paternalist liderlik, süreç ve etkileşim adaleti ile dışsal doyum puanlarının kadrolu personele kıyasla anlamlı biçimde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışma yılı değişkeninde ise yalnızca dağıtım adaleti açısından anlamlı farklılık belirlenmiştir. Korelasyon analizleri paternalist liderlik, örgütsel adalet ve iş doyumu arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Regresyon analizleri, örgütsel adaletin iş doyumunu açıklamada en güçlü değişken olduğunu; paternalist liderliğin ise örgütsel adalet ve iş doyumu modellerine anlamlı katkı sağladığını ortaya koymuştur. Bulgular literatür doğrultusunda tartışılmış ve sonuçlara dayalı olarak araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur. Elde edilen bulguların, kamu spor örgütlerinde liderlik uygulamalarının geliştirilmesine ve literatürde sınırlı biçimde ele alınan bu ilişkilere yönelik yeni kanıtlar sağlanmasına katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between public sports organization employees' perceptions of paternalistic leadership and their levels of organizational justice and job satisfaction. The study was conducted using a correlational survey model to reveal the effect of the assessments of management practices by personnel working in the central organization of the Ministry of Youth and Sports on organizational attitudes. The sample consisted of 522 staff selected using simple random sampling. A personal information form, the Short Version of the Paternalistic Leadership Scale, the Minnesota Job Satisfaction Scale, and the Organizational Justice Scale were used to collect data, which was analyzed using SPSS 24.0. According to the findings, no significant differences were observed in scale scores based on gender, age, education status, and total years of service (p>0.05). However, it was determined that single employees had higher perceptions of“family environment at work”and total paternalistic leadership scores compared to married employees. Contract employees were found to have significantly higher scores on paternalistic leadership, process and interactional justice, and external satisfaction compared to permanent employees. Regarding the years of service variable, a significant difference was only determined in terms of distributive justice. Correlation analyses showed positive and significant relationships between paternalistic leadership, organizational justice, and job satisfaction. Regression analyses revealed that organisational justice is the strongest variable in explaining job satisfaction, while paternalistic leadership makes a significant contribution to organisational justice and job satisfaction models. The findings were discussed in line with the literature, and recommendations were made to researchers and practitioners based on the results. The findings are expected to contribute to the development of leadership practices in public sports organisations and to provide new evidence on these relationships, which have been addressed only to a limited extent in the literature.