Spinal dural defektlerin onarımında gore-tex cerrahi membranın yeri (deneysel çalışma)
Spinal dural defektlerin onariminda gore-tex cerrahi membranin yeri (deneysel çalişma)
- Tez No: 984853
- Danışmanlar: UZMAN HAMDİ BEZİRCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
Özet
Spinal dural defektlerin onarılmasında zaman zaman dura greftlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Duraplasti için ideal bir materyal arayışı halen tartışmalı bir konudur. Bu çalışmada Wistar-Albino cinsi, 260-380 gr ağırlığında, 26 adet erişkin erkek sıçanlar kullanılmıştır. Sıçanlar, Kontrol (n=10), Fasya (n=6) ve Gore-Tex (politetrafloroetilen) Cerrahi Membran (n=10) grupları olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır. Sıçanlara laminektomi uygulanıp, dura defekti yaratılmış ve daha sonra sırasıyla 'defekt açık bırakılmış', 'fasya ile duraplastı' ve 'Gore-Tex cerrahi membran ile duraplasti' uygulanmıştır. Cerrahi operasyon sonrası 60. günde, sıçanlara ötenazi uygulanmış ve operasyon bölgesinde granülasyon dokusu ve yapışıklıkların değerlendirilmesi amacıyla histopatolojik incelemeler yapılmıştır. Her üç grupta da defekt bölgesini granülasyon dokusunun doldurduğu görülmüştür. Fasya grubunda, fasyanın dura mater ve nöral doku ile granülasyon dokusu arasında bir bariyer teşkil ettiği ancak yoğun granülasyon dokusuyla dolduğu ve yapışıklık olduğu gözlenmiştir. Gore-Tex cerrahi membran grubunda ise Gore-Tex cerrahi membranın dura mater ve nöral doku ile granülasyon dokusu arasında yapışıklığı önleyen iyi bir fiziksel bariyer oluşturduğu, granülasyon dokusunun Gore-Tex cerrahi membrana yapışmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dural grafts are sometimes necessary for repairing spinal dural defects. The search for an ideal material for duraplasty remains a controversial topic. Twenty-six adult male Wistar-Albino rats, weighing 260-380 g, were used. The rats were divided into three groups: Control (n=10), Fascia (n=6), and Gore-Tex (polytetrafluoroethylene) Surgical Membrane group (n=10). After laminectomy was performed on the rats, a dural defect was created. Then, one of the procedures 'leaving the defect open,' 'duraplasty with fascia,' and 'duraplasty with Gore-Tex surgical membrane' was performed. On the 60th day after surgery, the rats were euthanized, and histological investigations were conducted to examine the granulation tissue and adhesions in the operative area. It was observed that granulation tissue filled the defect area in all three groups. In the fascia group, it was observed that the fascia formed a barrier between the dura mater and neural tissue and the granulation tissue, but it was filled with dense granulation tissue and there was adhesion. It was found that the granulation tissue did not adhere to the Gore-Tex surgical membrane in the Gore-Tex surgical membrane group, and the Gore-Tex surgical membrane created an excellent physical barrier preventing adhesion between the dura mater and neural and the granulation tissues.