Koruyucu giysilerde kullanılan modakrilikelyafın konfor özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the comfort properties of modacrylic fiber used in protective clothing
  1. Tez No: 984854
  2. Yazar: GÜLŞAH KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DİLEK KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda teknik tekstiller, tekstil sektörüne yön vermeye başlayan önemli bir alan haline gelmiştir. Bu kapsamda, koruyucu giyim alanı da artan iş sağlığı ve güvenliği bilinci ile birlikte büyük bir ivme kazanmıştır. Moda odaklı giysilerin aksine, koruyucu giysiler öncelikli olarak insan sağlığı ve güvenliğini esas almakta, ancak aynı zamanda kullanıcıya konfor da sağlamalıdır. Modakrilik elyaf, kendinden alev geciktirici özelliği sayesinde sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Selülozik elyaflarla karıştırıldığında güç tutuşurluk özelliğini artırmakta, aramid elyaflarla karıştırıldığında ise rijit yapıyı dengeleyerek konfor özelliklerine olumlu katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, tekstil sektöründe yaygın olarak kullanılan ring ve Vortex iplik eğirme sistemleri ile üretilen ve piyasada sıkça karşılaşılan karışım oranlarına sahip iplikler kullanılmıştır. Üretilen iplikler örülerek kumaş haline getirilmiş, ardından bu kumaşlara hava geçirgenliği, patlama mukavemeti, ısıl iletkenlik, ısıl soğurganlık, ısıl direnç, mutlak ve bağıl su buharı geçirgenliği ile dikey yanma testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler, koruyucu kıyafet standartları doğrultusunda değerlendirilmiş ve modakrilik elyafın aramid ile karışımlarının, koruma ve konfor açısından dengeli bir yapı sunduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, selülozik elyaf ile yapılan karışımların daha düşük gramajlı kumaşlarda dahi yanma testlerini başarıyla geçmesi, modakrilik elyafın bu alandaki kullanımının sürdürülmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, technical textiles have begun to play a leading role in shaping the textile industry. Within this scope, the field of protective clothing has gained significant momentum, driven by increasing awareness of occupational health and safety. Unlike fashion-oriented garments, protective clothing prioritizes human health and safety, yet must also provide comfort to the wearer. Modacrylic fibers are widely recognized in the industry due to their inherent flame-retardant properties. When blended with cellulosic fibers, they enhance flame resistance, and when combined with aramid fibers, they are believed to improve the comfort characteristics of otherwise rigid protective materials. In this study, yarns were produced using two of the most commonly employed spinning systems in the textile sector—ring and vortex. These yarns, incorporating fiber blends with common market ratios, were then knitted into fabrics. Subsequently, various tests were conducted on the fabrics, including air permeability, bursting strength, thermal conductivity, thermal absorptivity, thermal resistance, absolute and relative water vapor permeability, and vertical flammability. Based on the results and relevant protective clothing standards, it was determined that modacrylic fibers blended with aramid provide an optimal balance between protection and comfort. Furthermore, blends containing cellulosic fibers successfully passed vertical flammability tests despite having lower fabric weight, demonstrating that modacrylic fiber is a promising material that should continue to be utilized in protective textile applications.