Center of mass prediction from joint angles: A machine learning study in under-16 basketball athletes
Eklem açılarından kütle merkezi tahmini: 16 yaş altı basketbol oyuncularında makine öğrenimi çalışması
  1. Tez No: 984852
  2. Yazar: OMAR KASSEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kütle merkezi (KM), biyomekanikte denge, stabilite ve sportif performansla yakından ilişkili temel bir kavramdır. KM'nin doğru tahmin edilmesi, özellikle basketbolda, patlayıcı sıçramalar, ani yön değişiklikleri ve tek ayak üzerinde yapılan hareketlerin yüksek düzeyde postüral kontrol gerektirmesi nedeniyle büyük önem taşır. Literatürdeki çalışmalar KM tahminine yönelik çeşitli yaklaşımlar önermiş olsa da, sınırlı sayıda girdi kullanılarak tahmin yapılabilirliği yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, U-16 basketbolcularında daha az sayıda eklem açısı kullanarak KM'yi tahmin edebilen makine öğrenmesi modelleri geliştirmek ve bunların farklı hareket görevlerindeki doğruluğunu değerlendirmektir. Bu çalışmada, model girdisi olarak beş eklem açısı (pelvis, sol kalça, sağ kalça, sol omuz ve sağ omuz) seçilmiş, referans olarak ise tüm vücut Xsens KM verileri kullanılmıştır. Veri seti, hem statik postürleri hem de dinamik aktiviteleri (yürüme, koşma ve sıçrama) kapsayacak şekilde oluşturulmuştur. Üç makine öğrenmesi modeli eğitilmiş ve test edilmiştir: Hibrit ResMLP-LSTM, ResMLP ve CNN-1D. Modellerin performansı, ön-arka (X), orta-lateral (Y) ve dikey (Z) yönlerdeki kök ortalama kare hata (RMSE) ile değerlendirilmiştir. Hibrit ResMLP-LSTM en düşük ortalama RMSE değerlerine ulaşmıştır (X: 2.97 cm, Y: 1.64 cm, Z: 2.03 cm,) ve CNN-1D'den (X: 3.75 cm, Y: 2.22 cm, Z: 2.60 cm, (p < 0.01)) anlamlı düzeyde daha iyi sonuçlar elde etmiş, ResMLP'ye kıyasla ise orta düzeyde fakat tutarlı iyileşmeler göstermiştir (X: 3.39 cm, Y: 2.02 cm, Z: 2.55 cm, (p < 0.01)). ResMLP, mediolateral eksende rekabetçi sonuçlar sunarken, CNN-1D özellikle statik ve sıçrama koşullarında en yüksek hata değerlerini vermiştir. Bu bulgular, genç basketbolcularda yalnızca beş eklem açısı kullanılarak KM'nin güvenilir şekilde tahmin edilebileceğini göstermektedir. Hibrit ResMLP-LSTM en doğru ve tutarlı sonuçları üretmiş, zamansal ve anatomik özelliklerin bir arada kullanılmasının değerini ortaya koymuştur. Bu yaklaşım, spor performansı takibinde ve klinik biyomekanik uygulamalarda pratik kullanım potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The center of mass (CoM) is a fundamental concept in biomechanics, closely linked to balance, stability, and athletic performance. Accurate estimation of CoM is particularly important in basketball, where explosive jumps, rapid changes in direction, and single-leg movements demand precise postural control. Previous studies have suggested various approaches for estimating CoM, yet the feasibility of using a limited set of inputs remains underexplored. The aim of this study was to develop and evaluate machine learning models that estimate CoM from a reduced set of joint angles and to determine their accuracy across different movement tasks for U-16 basketball players. In this study, five joint angles (pelvis, left hip, right hip, left shoulder, and right shoulder) were selected as model inputs, with the full-body Xsens CoM serving as the reference. The dataset included both stationary postures and dynamic activities (walking, running, and jumping), ensuring comprehensive coverage of movement patterns. Three machine learning models were trained and tested: a Hybrid ResMLP-LSTM, a ResMLP, and a CNN-1D. Model performance was evaluated using root mean square error (RMSE) in the anteroposterior (X), mediolateral (Y), and vertical (Z) directions. The Hybrid ResMLP-LSTM achieved the lowest mean RMSE values (X: 2.97 cm, Y: 1.64 cm, Z: 2.03 cm, (p < 0.01)), significantly outperforming CNN-1D (X: 3.75 cm, Y: 2.22 cm, Z: 2.60 cm, (p < 0.01)) and showing moderate but consistent improvements over ResMLP (X: 3.39 cm, Y: 2.02 cm, Z: 2.55 cm, (p < 0.01)). While ResMLP provided competitive results in the mediolateral axis, CNN-1D yielded the largest errors, particularly during static and jumping conditions. These findings demonstrate that CoM can be reliably estimated using only five joint angles in young basketball players. The Hybrid ResMLP-LSTM produced the most accurate and consistent outcomes, highlighting the value of combining temporal and anatomical features. This approach holds promise for practical applications in sports performance monitoring and clinical biomechanics.