Social engineering in penetration testing: Techniques and countermeasures
Penetrasyon testinde sosyal mühendislik: Teknikler ve karşı önlemler
- Tez No: 984866
- Danışmanlar: Assoc. Prof. YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Sosyal mühendislik, kimlik avı, bahane bulma, yemleme ve takip etme gibi teknikler aracılığıyla insan zaaflarını istismar ederek modern siber güvenlikte kritik bir rol oynar. Vaka çalışmaları, Sosyal-Mühendis Araç Seti gibi araçların analizi ve siber güvenlik uzmanlarıyla yapılan görüşmeler içeren nitel bir yaklaşım, kurumsal ve bireysel düzeylerde tekrarlayan saldırı kalıplarını ve zaafları ortaya çıkarır. Simülasyon araçları değerli olsa da, statik metodolojiler ve etik kaygılar nedeniyle sınırlamalar vardır. Bulgular, teknik güvenlik önlemlerini eğitim gibi insan merkezli stratejilerle birleştiren çok katmanlı savunmalara olan ihtiyacı vurgular ve uzun vadeli etkinliği değerlendirmek için daha fazla uzunlamasına araştırma yapılmasını savunur.
Özet (Çeviri)
Social engineering plays a critical role in modern cybersecurity by exploiting human vulnerabilities through techniques like phishing, pretexting, baiting, and tailgating. A qualitative approach, involving case studies, analysis of tools such as the SocialEngineer Toolkit, and interviews with cybersecurity professionals, reveals recurring attack patterns and vulnerabilities at organizational and individual levels. While simulation tools are valuable, limitations exist due to static methodologies and ethical concerns. The findings emphasize the need for multi-layered defenses that combine technical safeguards with human-centric strategies, such as training, and advocate further longitudinal research to assess long-term efficacy.