Diyarbakır türkülerinin içerik analizi
Content analysis of Diyarbakir folk songs
  1. Tez No: 984869
  2. Yazar: ÇİMEN KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ABDULBASİT SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakır yöresine ait türkülerin içerik analizi yapılarak sözlü kültürün ürünleri olan türkülerdeki tematik çeşitlilik ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada aşk, ayrılık, ölüm, gurbet gibi bireysel ve toplumsal duyguların işlendiği temaların yanı sıra; dağ, taş, ova su, toprak, çöl gibi doğa unsurlarının türkülere nasıl yansıdığı incelenmiştir. Dinî motifler, klasik edebiyatın yansımaları, kuş, kuzu, geyik gibi hayvan imgeleri, sayıların sembolik kullanımı ve renklerin kültürel çağrışımı da analiz edilerek Diyarbakır türkülerinin derin yapısına inilmeye çalışılmıştır. Diyarbakır türkülerinde yer alan yiyecek-içecek unsurlarının gündelik yaşamla ilişkisi; maddi mekânlar ve yer adları üzerinden coğrafyanın bellekteki izdüşümü; alkışkargışlarla yöre insanının duygu ve düşünceleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Deyim ve muhtelif ifadelerle Diyarbakır'ın ağız özellikleri, kültürel kimlik ve kolektif hafıza çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the content analysis of folk songs belonging to the Diyarbakır region was conducted, revealing the thematic d of oral culture products. The research examined how both individual collective emotions such as love, separation, death, and longing for one's homeland arereflected in the songs, along with natural elements like mountains, water and soil. Religious motifs, reflections of classical literature, and images of animals such as birds, lambs, and deer were analyzed to explored the cultural transformation within Diyarbakır folk songs. Through this is analysis, an effort was made to delve into the deep structure of Diyarbakır folk songs. Expressions related to eating and drinking, as well as nature-related elements in daily life, serve as a geographical memory of the region, leflecting the emotions and thoughts of the localpeople through praises and responses. Idioms and various expressions were evaluated within the framework of Diyarbakır's dialectal features, cultural identity, and collective memory.