Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin metabolik sendrom bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
An evaluation of metabolic syndrome knowledge and awareness levels of 6th gradestudents of Zonguldak Bulent Ecevit University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 984875
  2. Yazar: SÜMEYYE ŞİMŞEK ALDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesindeki intörn hekimlerin metabolik sendrom ile ilgili bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilerek birinci basamak sağlık kuruluşlarında görev yapan hekimlerin farkındalıklarını artırmaktır. Gereç ve Yöntem: Mart 2025– Eylül 2025 tarihleri arasında yürütülen kesitsel, tanımlayıcı araştırmaya Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gören 150 intörn gönüllülük esas alınarak katılmıştır. Veriler Sosyodemografik Veri Anket Formu ve Metabolik Sendrom Bilgi ve Farkındalık Ölçeği (MSBFÖ) ile toplanmıştır. Uygulanan istatistiksel testlerde p<0,05 olması durumunda istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılanların 84'ü (%56) kadın, 66'sı (%44) erkektir. Katılımcıların MSBFÖ toplam puan ortalaması 56,28 olup, puanlar 18 ila 70 arasında değişmektedir. Metabolik sendromun sık görüldüğünü düşünen katılımcıların tanımlama ve korunma alt boyut puanları yüksek iken, tanı koymada kendini yeterli hissedenlerin tanımlama, korunma ve toplam puanları daha yüksek bulunmuştur. Sonuçlar: Elde edilen bulgular, katılımcıların metabolik sendrom ile ilgili bilgi düzeylerinin orta-iyi düzeyde olduğunu göstermektedir. Bu durum, intörn doktorların metabolik sendrom konusunda temel bilgilere sahip olmakla birlikte farkındalık ve güncel bilgi düzeylerinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the knowledge and awareness levels of intern doctors at Zonguldak Bülent Ecevit University regarding metabolic syndrome, with the goal of increasing the awareness of physicians working in primary healthcare centers.Materials and Methods: A cross-sectional, descriptive study conducted between March 2025 and September 2025 included 150 interns studying at Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, based on voluntary participation. Data were collected using a Sociodemographic Data Questionnaire and the Metabolic Syndrome Knowledge and Awareness Scale (MSKAS). In the applied statistical tests, a p<0.05 was considered statistically significant.Results: Of the participants, 84 (56%) were female and 66 (44%) were male. The mean total score on the Metabolic Syndrome Knowledge and Awareness Scale (MSKAS) was 56.28, with scores ranging from 18 to 70. Participants who believed that metabolic syndrome is common had higher scores in the sub-dimensions of identification and prevention, while those who felt competent in diagnosing it had higher scores in identification, prevention, and the total MSKAS score.Conclusions: The findings indicate that the participants' knowledge levels regarding metabolic syndrome are moderate to good. This suggests that, although intern doctors possess basic knowledge about metabolic syndrome, there is a need to enhance their awareness and update their knowledge.