Türkiye'de göç politikaları: İşgücü göçü ve Avrupa Birliği eksenli bir inceleme
Migration policies in Türkiye: A study with a subject to labor migration and the European Union
- Tez No: 984874
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin göç yönetimini Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar tarihsel, kavramsal ve kuramsal boyutlarıyla ele almakta ve özellikle Avrupa Birliği ilerleme raporları çerçevesinde yaşanan dönüşümleri incelemektedir. Çalışmada ilk olarak göç olgusunun kavramsal temelleri açıklanmış; göçün tanımı, türleri, nedenleri ve sonuçları ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Bu bağlamda göçün yalnızca demografik bir hareketlilik olmadığı, ekonomik, toplumsal, siyasal ve kültürel alanlarda derin etkiler yaratan çok boyutlu bir olgu olduğu ortaya konmuştur. Göç yönetimi kavramı, ulusal politikaların yanında uluslararası işbirliği, hukuki düzenlemeler ve toplumsal uyum politikaları üzerinden değerlendirilmiştir. Cumhuriyet'in ilk yıllarında göç, ulus-devlet inşasının bir aracı olarak kullanılmış, özellikle etnik ve kültürel benzerliklere sahip toplulukların kabulüne öncelik verilmiştir. 1950'li yıllardan itibaren yaşanan sanayileşme ve kentleşme süreçleri yoğun iç göç dalgalarını doğururken, 1960'lardan itibaren Batı Avrupa'ya yönelen işgücü göçü Türkiye'nin uluslararası göç politikalarında yeni bir boyut açmıştır. 1980 sonrası dönemde ise bölgesel çatışmalar ve küresel siyasi gelişmeler Türkiye'yi hem transit hem hedef ülke konumuna getirmiş; düzensiz göç, iltica ve mülteci hareketliliği göç yönetimini daha karmaşık bir hale sokmuştur. Çalışmanın bulguları, Türkiye'nin göç yönetiminin tarihsel olarak etnik temelli bir yaklaşım çerçevesinden ekonomik ihtiyaçlara, güvenlik kaygılarından uluslararası işbirliklerine doğru evrildiğini göstermektedir. Bu nedenle Türkiye'nin gelecekte sürdürülebilir, kapsayıcı ve hak temelli bir göç politikası geliştirmesi gerekmektedir. Avrupa Birliği ilerleme raporları, Türkiye için yalnızca bir dış baskı unsuru değil, aynı zamanda politika yapım sürecinde bir yol haritası niteliği taşımaktadır. Sonuç olarak, Türkiye'nin göç yönetimi hem iç dinamikler hem de uluslararası gelişmeler tarafından şekillenen, çok boyutlu ve sürekli dönüşen bir yapıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines Turkey's migration management from the founding of the Republic to the present day, encompassing its historical, conceptual, and theoretical dimensions, and particularly examines the transformations that have occurred within the framework of European Union progress reports. The study first explains the conceptual foundations of migration, and examines in detail its definition, types, causes, and consequences. In this context, it demonstrates that migration is not merely a demographic movement but a multidimensional phenomenon that profoundly impacts economic, social, political, and cultural spheres. The concept of migration management is evaluated through the lens of international cooperation, legal regulations, and social cohesion policies, as well as national policies. In the early years of the Republic, migration was used as a tool for nation-state building, and priority was given to the acceptance of communities with similar ethnic and cultural backgrounds. While industrialization and urbanization processes that took place from the 1950s onward gave rise to intense waves of internal migration, labor migration directed to Western Europe from the 1960s onward opened a new dimension in Turkey's international migration policies. In the post-1980 period, regional conflicts and global political developments positioned Turkey as both a transit and destination country; Irregular migration, asylum, and refugee mobility have further complicated migration management. The study's findings demonstrate that Turkey's migration management has evolved from a historically ethnic-based approach to economic needs, and from security concerns to international cooperation. Therefore, Turkey must develop a sustainable, inclusive, and rights-based migration policy in the future. European Union progress reports are not only an external pressure for Turkey but also a roadmap for policymaking. Consequently, Turkey's migration management has a multidimensional and constantly evolving structure, shaped by both internal dynamics and international developments.